fbpx

Мишо Лекиќ

5560 СТАТИИ 5 КОМЕНТАРИ
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.

Honor го претстави својот прв уред на преклопување

Познатиот под-бренд на Huawei, Honor, кој сега функционира како посебна компанија, при крајот на минатата година најави дека ќе претстават уред со екран кој...

Instagram започна со тестирање на хронолошкото прикажување на листата со новости

Главниот човек во Meta за Instagram, Адам Мосери, при крајот на минатата година најави дека оваа година мрежата ќе го врати хронолошкото прикажување на...

Archer AXE200 Omni прототип рутерот од TP-Link доаѓа со антени кои автоматски се насочуваат...

За време на CES 2022 настанот, кој се одржа минатата недела традиционално во Лас Вегас, TP-Link го презентираше нивниот рутер, Archer AXE200 Omni. Овој...

TRUTH Social, друштвената мрежа на Доналд Трамп ќе биде официјално пуштена на 21ви февруари

После повеќе шпекулации и пуштање на кратко време на блог, Доналд Трамп официјално ја претстави својата друштвена мрежа која треба да им конкурира на...

Nvidia ја најави RTX 3090 Ti, нивната моментално најсилна графичка картичка на пазарот

За време на својата CES 2022 презентација, меѓу другите производи, Nvidia ја најави и својата досега најсилна графичка картичка, RTX 3090 Ti. Ова е...

Sony го најави основањето на Sony Mobility Inc и влез на пазарот на електрични...

Во рамките на CES 2022, каде беше претставена одличната нова генерација на телевизори, Sony го најави и својот втор прототип на електрично возило, а...

James Webb вселенскиот телескоп успешно го намести својот сончев штит, важен чекор пред почетокот...

На 25ти декември минатата година, NASA успешно го лансираше нивниот најнов и досега најголем вселенски телескоп. James Webb Space Telescope, кој е направен во...

Apple стана првата компанија со пазарна вредност од 3 трилиони долари, иако само за...

На првиот ден на тргување во 2022, акцијата на Apple достигна вредност од 182,88 долари, со што компанијата успеа да достигне пазарна вредност од...

Sony ги претстави своите нови телевизори за 2022

Во рамките на CES 2022, Sony ја претстави новата генерација на телевизори, односно моделите кои ќе бидат за оваа година. Нова верзија добија сите...

Новите LG OLED TV доаѓаат со подобрени панели и првиот OLED телевизор со 97...

Оваа недела во рамките на CES 2022, LG ја претстави новата генерација од нивните познати OLED телевизори. Претставени беа LG G2 и LG C2...

Двата најголеми оператори во САД го одложуваат за уште 2 недели пуштањето на дополнителни...

Пуштањето на 5G мрежите во САД во средните фреквенции, кои и најмногу ќе се користат, веќе еднаш беше одложено, а сега двата најголеми оператори...

Годинешниот Samsung Eco Remote се полни од радио брановите на рутерите, покрај од соларниот...

Пред почетокот на CES 2022, Samsung ги претстави моделите за оваа година од нивните телевизори, односно нови модели од сите категории, Micro LED, QLED...