fbpx
back to top

ЛИЧНОСТИ

Microsoft станува компанија која пред се’ ќе работи на развојот на вештачка интелигенција

Ако изминатите година дена не беа доволни, формирањето на нов сектор во Microsoft дефинитивно покажува дека компанијата станува ВИ компанија, односно компанија која пред се’ ќе биде позната по работата на развојот на вештачката...

Елон Маск ги тужи OpenAI и директорот Сем Алтман за промената на правецот на...

Елон Маск е еден од основачите на сега доста популарната OpenAI компанијата која стои зад развојот на ChatGPT. Тој сега поднесе тужба против компанијата, како и нејзиниот директор Сем Алтман, во главно поради промената...

Марк Закерберг преку видео го даде своето мислење за Apple Vision Pro

Марк Закерберг преку неговата Instagram мрежа објави видео во кое го „анализира“ конкурентот Apple и нивниот најнов уред Vision Pro. Со оглед на тоа што Meta одамна веќе е на овој пазар, па Vision...

Фил Шилер од Apple за потенцијалните проблеми кои ќе се појават со продавниците за...

Покрај тоа што програмерите ќе можат да почнат да користат друга технологија за прелистувачи од таа на Apple од идниот месец во ЕУ, тие ќе можат да претстават продавници за апликации. Тоа значи дека...

Марија Јосифовска-Спасовска од „Макпетрол“ меѓу највлијателните 50 луѓе на Балканот

Иницијаторот на општествено одговорната кампања „Крени глас против врсничкото насилство“, Марија Јосифовска-Спасовска, се најде на листата на 50 највлијателни луѓе во регионот според „Блумберг Адрија“. Како член на управниот одбор и директор во „Макпетрол“,...

Сем Алтман се враќа на директорската позиција во OpenAI од која беше ненадејно избркан...

Сем Алтман, директорот и лицето на OpenAI, сепак нема да стане дел од Microsoft и ќе се врати на својата позиција од која беше отпуштен во петокот. Отпуштањето на Алтман беше доста ненадејно, а...

Apple веќе работи на можниот наследник на Тим Кук, иако има време додека тој...

Apple веќе работи на плановите за избор на нивниот нареден главен директор, кој ќе го наследи Тим Кук. Потребата за тоа се’ уште е години во иднина, но тие како компанија на време ги...

Отпуштен директорот на OpenAI, по што беше ангажиран од страна на Microsoft

Директорот и лицето на изминатите година дена една од најпознатите компании во светот, OpenAI, беше отпуштен на изненадување на сите. Позицијата привремено беше доделена на Мира Мурати, по што денеска како нов директор официјално...

Сатја Надела на излегувањето на Microsoft од пазарот на мобилни гледа како на стратешка...

Откажувањето на Windows Phone, поточно Windows 10 Mobile во поновите верзии, го означи откажувањето на Microsoft од овој пазар после години недоволно ангажирање околу овој дел од бизнисот. Иако мобилниот оперативен систем на Microsoft не...

Панос Панај ја презема главната улога во Amazon за Уреди и Сервиси

Пред десетина денови, доста ненадејно, Панос Панај најави дека после скоро 20 години во Microsoft, ја напушта оваа компанија. Панај беше лицето на компанијата, а посебно кога се во прашање Surface уредите, а изминатите...

Панос Панај, едно од главните лица на Microsoft, ја напушта компанијата

Панос Панај е едно од најпознатите и најрепрезентативните лица на Microsoft. Познат по одличните презентации во кои секогаш го користи терминот колку е „возбуден“ за новите производи, Панај е човекот кој стој зад тимовите...

Најновиот дизајн на Џони Ајв е грамофонот Sondek LP12 и неговата модерна верзија за...

Околу две години поминаа од заминувањето на познатиот Џони Ајв од Apple и основањето на неговата компанија за дизајн, LoveFrom. Не читаме доволно често за работата која ја има оваа компанија, а како дел...