fbpx
back to top

КОМПЈУТЕРИ

Intel не планира да остане зад конкуренцијата – најавено претставувањето на „Lunar Lake“ чипот...

Во текот на вчерашниот ден Microsoft ги претстави нивните први компјутери кои работат на Snapdragon X серијата и кои конечно донесуваат вистинска и сериозна конкуренција на MacBook од Apple. Microsoft дури ги нарече овие компјутери...

Пристигна конкуренцијата на MacBook компјутерите – Microsoft ги претстави првите Copilot+ PCs со Snapdragon...

По подолго време на чекање, конечно дојде и денот кога Windows компјутерите стануваат сериозна конкуренција на успешната MacBook серија од Apple и нивните ARM чипови. Овие компјутери исто така се и првите направени целосно со...

Конечно ќе ги видиме првите лаптоп компјутери со Snapdragon X Elite

По најавата на новиот Snapdragon X Elite чип од страна на Qualcomm минатата година, оваа недела конечно можеме да ги очекуваме и првите лаптоп компјутери кои треба да им донесат вистинска конкуренција на Apple...

Qualcomm тврдат дека нивниот Snapdragon X Elite е подобар и од новата Intel Core...

Qualcomm уште минатата година започна со тестирања на нивниот нов Snapdragon X Elite чип кој е повеќе од добредојден во светот на Windows компјутерите. Овој ARM чип ќе донесе компјутери со перформанси и потрошувачка...

Споредба помеѓу Snapdragon X Elite, Apple M3 и Intel лаптоп компјутери

За некој месец се очекуваат првите компјутери кои ќе функционираат со новиот Snapdragon X Elite од Qualcomm, а со тоа компјутерите од Apple ќе ја добијат и првата посериозна конкуренција на ARM пазарот. Денеска...

Google конечно ја претстави посебната верзија од Chrome наменета за Windows на ARM компјутерите

Google Chrome официјално добива прилагодена и оптимизирана верзија за ARM чиповите, поточно за Windows компјутерите со ARM чип. Причината поради која ова дури сега се случува е што Windows компјутерите сега имаат чип кој...

Новите MacBook Air со M3 чип го немаат проблемот со брзината на SSD од...

Apple направи мала измена кај новите MacBook Air M3 модели, поточно кај основните модели, која ќе овозможи поголеми брзини на SSD дискот, нешто што беше критикувано кај ланските со М2 чипот. Тоа што Apple го...

Microsoft закажа настан за 21 март на кој се очекуваат новини поврзани со Windows,...

Microsoft официјално, иако прилично „тивко“, закажа настан кој ќе го одржи на 21 март. Очекувано, самата најава е насочена кон Copilot, односно генеративната вештачка интелигенција, па очекуваме дека на настанот ќе видиме нешто повеќе...

Apple ги надгради двата MacBook Air лаптопи со поновиот М3 чип

Apple навистина оваа недела претстави нови уреди, без посебен настан, додадени само на страната од компанијата, како што најави Марк Гурман. Сепак, денеска не беа претставени сите уреди кои ги очекуваме за овој месец,...

Apple нема да одржи настан за новите iPad и Mac уреди кои ќе бидат...

Март е месецот за кој уште од минатата година се најавува дека Apple ќе ги претстави своите први iPad модели со OLED екран. Ова е голема новина за овие уреди, иако повторно имаме големо...

Google го препорачува нивниот ChromeOS Flex како замена за Windows и macOS на постарите...

ChromeOS Flex е посебна верзија од ChromeOS која е направена да може да се инсталира на другите компјутери од Chromebooks, oдносно на тие кои се купени со Windows или дури и macOS. Инсталацијата на ChromeOS...

Неофицијална слика од проѕирниот лаптоп кој Lenovo се очекува да го презентира на MWC...

Уште еден саем на технологија не чека секој почеток на годината, а после CES кој се одржува секој јануари во Лас Вегас, следи MWC во Барселона при крајот на февруари. На двата настани обично...