fbpx

ИНТЕРЕСНО

Tesla Cybertruck побрз во трка со Porsche 911 додека со себе влече друг 911

Tesla Cybertruck, кој повеќе пати беше одложуван, а доста силно беше најавен, посебно со футуристичкиот изглед, конечно ќе почне изгледа да се продава. Додека тоа точно да се види, односно дали и кога ќе почне...

Netflix планира да отвори продавници каде корисниците ќе можат да купуваат, јадат и да...

Netflix, кои досега во САД имаа неколку краткорочни продавници, во 2025 планираат да отворат продавници во неколку градови од земјата. Овие продавници ќе биде направени да понудат познато искуство од некои од нивните филмови...

LG StandbyME Go е преносен телевизор во актовка замислен да се користи надвор од...

Еден од најпознатите производители на телевизори, кои стојат и зад развојот на панелите кои ги користат, LG, сега сакаат да го однесат телевизорот надвор од дневната соба, како што истакнуваат од компанијата. За да ја...

Air New Zealand ќе започне со мерење на тежината на своите интернационални патници

Авио превозникот Air New Zealand најави дека ќе побара од нивните повеќе од 10.000 интернационални патници да ја измерат својата тежина пред да влезат во авионот. Мерењето е планирано да се прави на влезовите...

Интересен концепт за тоа како би можела да изгледа мобилна верзија од Windows 11

Концепт замислите за одредени производи се одличен начин да видиме како би можеле тие да изгледаат замислени од корисниците, не само од нивните производители. Windows 11 за мобилните концептот од AR 4789, кој е споделен...

Roddenberry Archive претстави веб портал на кој може да се разгледаат повеќето Enterprise вселенски...

Џин Роденбери, иако за некои контроверзен човек, сепак ќе влезе во историјата како креаторот на една од најпознатите серии, Star Trek. Тој со оваа серија се обиде да ја замисли иднината на човештвото во...

Lenovo на MWC 2023 настапи со два концепт уреди со екрани кои се намотуваат

Lenovo на MWC 2023 настапи со два концепт уреди кои уште не се достапни во финална форма кој би им била достапна на корисниците. Уредите се со екрани кои се намотуваат кои се’ уште...

The Calculator Drawer од Internet Archive e емулатор на стари и познати дигитрони достапни...

Познатата интернет архива, односно страната „Internet Archive“, која има доста вакви интересни и корисни делови, претстави нешто не баш стандардно, наречено „The Calculator Drawer“. Кратко кажано, се работи за онлајн емулатор на дигитрони кои...

Tiny11 е неофицијална верзија од Windows 11 која може да работи на компјутери со...

Програмерот NTDev, направи „намалена“ верзија од Windows 11 која функционира со многу помалку ресурси, па поради тоа може да се користи на компјутери со послаби карактеристики. Tiny11, како што е наречена оваа неофицијална верзија од...

Основачот и директор на Nothing повторно направи рецензија на смартфон, овој пат на OnePlus...

Основачот и директор на Nothing, компанијата која тврди дека го менува монотониот и неиновативен пазар на смартфони, Карл Пеи, објави уште една видео рецензија, овој пат за смартфон од неговата прва компанија во која...

Џони Ајв дизајнира црвен нос за Comic Relief и нивниот Red Nose Day

Comic Relief, можеби не толку познати за сите, се британска добротворна организација која својата цел се обидува да ја постигне преку комедија. Како што самите истакнуваат, тие се обидуваат да преку моќта на хуморот...

Видео од претставувањето на „Compact Disc“ во 1982 година

Во продолжение можете да погледнете доста интересно видео од претставувањето на „Compact Disk“, кој може да се каже дека направи своја мала револуција во квалитетот и достапноста на музиката во квалитетен формат во домовите....