fbpx

НАЈНОВИ

Фондацијата „Saint-Gobain Initiatives“ и Хабитат Македонија започнуваат реализација на проектот „Реконструкција и енергетска ефикасност на Центарот за помош на лица со ментален хендикеп Порака...

Во средата на 15 мај, Меѓународната корпорација Фондацијата Saint-Gobain Initiatives со седиште во Франција и Хабитат Македонија, дел од мрежата на Habitat...

Тестирање на 5G технологија – партнерство на Македонски Телеком и ФЕИТ

Денес, во Скопје, по повод 17 мај – Светскиот ден на телекомуникациите, Македонски Телеком и ФЕИТ објавија партнерство за тестирање на 5G...

Google Trips доби десктоп верзија

Google Trips е нова апликација која Google ја претстави минатата година. Апликацијата беше еден вид на собирање на неколку Google сервиси во една централна апликација, односно...

Фудбалот поттик за ширење на позитивни вредности – како на теренот, така и вон него

17 мај, 2019 – Македонските учесници во проектот “Фудбал за Пријателство“, Младите Амбасадори Милош Спасовски, Борјан Томовски, Лука Јаневски, млади фудбалери од подмладокот на...

Како да бидете „минималист“?

Во ред, поточен наслов е како да се биде „есенцијалист“ но суштината е иста. Пред извесен период, имавме...

Motorola One Vision е телефон од средната класа со дупка во екранот за камерата

Motorola оваа недела го претстави вториот Android One уред наречен Motorola One Vision, од нивната Motorola One серија. Главната карактеристика на оваа серија е чистото...

Реакција на Huawei на најновите мерки на Доналд Трамп

„Huawei е неспоредлив лидер во 5G технологијата. Ние сме подготвени да соработуваме со американската влада и да изнајдеме ефикасни мерки за да ја достигнеме...

Samsung започна со развој на 3nm чипови кои ќе стигнат на пазарот за две години

Големината на чиповите е нешто што не е баш до крај сигурно до каде може да оди, иако за технологијата сигурно може да се...

Uber им овозможи на градовите алатка за мерење на брзината на движење на возилата на улиците

Uber во градовите каде е масовно присутен со голем број на возачи кои редовно возат по улиците на градот, е во ситуација да поседува...

Google Translatotron ќе може да преведува директно од глас на глас и да го рекреира гласот на говорникот

Google, поточно делот којшто работи со вештачка интелигенција, го претстави Translatotron, преведувач кој работи на нов систем за разлика од Google Translate, а и останатите...
video
Samsung Galaxy S10+ го добивме на тест пред точно еден месец кога започна нашето запознавање со најновото и најдоброто од Samsung, барем за овој дел од годината. Како што напишав уште при првото отворање и користење на телефонот, екранот повторно е нешто кое остава без зборови кога за првпат ќе се вклучи уред од Samsung. Квалитетот на...
video
Телефон којшто беше претставен при крајот на минатата година. Колку често веќе се претставуваат нови модели, некој веќе може да си помисли дека пишуваме за „постар“ модел, но тоа сигурно не е случајот, а корисниците на Huawei Mate 20 Pro тоа го знаат добро. Уредот којшто го користевме неколку недели нас ни покажа дека ќе нема проблем да...

КОЛУМНИ

ТЕХНОЛОГИИ

ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМИ

СМАРТФОНИ

ДРУШТВЕНИ МРЕЖИ

Facebook ја враќа „View As“ функцијата и додава нова алатка за...

Во октомври минатата година Facebook го имаше откриено еден од поголемите пропусти на нивната мрежа, пропуст кој има овозможено пристап до профилите на 50 милиони...

ВЕБ

АПЛИКАЦИИ

НАУКА

Powehi е името на првата црна дупка која беше прикажана минатата...

Минатата недела, поточно средата 10-ти април, ќе биде запаметена во историјата кога за првпат беше прикажана слика од црна дупка, односно хоризонтот...

Stratolaunch, најголемиот авион во светот, го направи својот прв лет

Најголемиот авион во светот е титула која е добиена со причина. Овој авион има намена да ги носи ракетите до стратосферата на...

РАЗНО

ТВ И КУЛТУРА

Game of Thrones, сезона 8, епизода 5: The Bells

Спојлери за сезона 8 Пред неколку години Џорџ РР Мартин, автор на серијалот книги на кој е заснована серијата,...

НАСТАНИ

КОМПАНИИ