fbpx

ТВ И КУЛТУРА

Андерс Рослунд во Скопје: Генијалниот автор на крими жанрот доаѓа на Саемот на книга

Скопје, 16 април: Читателската публика во Скопје ќе има неповторлива можност  да се сретне со еден од најуспешните автори на крими трилери на денешнината, Андерс Рослунд, кој ќе биде специјален гостин на Саемот на...

АЛИСА ФИНИ во СКОПЈЕ: „Сакам книги“ повторно носат Њујорк тајмс најпродаван автор на Саем...

По големиот успех на минатогодишниот Саем на книгата со еден од најчитаните автори кај нас, Крис Картер, оваа година Сакам книги најавуваат уште еден саемски спектакл за сите книгољупци. Како што велат од издавачката куќа...

Над 60 издавачки куќи, повеќе од 30 промоции на книги на домашни и странски...

Во текот на седумте саемски денови посетителите ќе можат да си одберат книги од богатата понуда на домашни и странски автори од преку 60 издавачки куќи од Македонија и регионот, а ќе имаат можност...

Зад кулисите (Staged) – Единствен приказ на пандемијата низ уметност на Pickbox NOW

“Дали нивното кревко его може да преживее работејќи од дома и виртуелен Холивуд“ -Би-Би-Си Актерските ѕвезд и Дејвид Тенант и Мајкл Шин се играат себеси - двајца актери кои од глобалната криза сакаат да создадат...

Премиерно на Pickbox NOW: Скандинавската авантура “Роња, ќерката на ограбувачот”

Семејна и авантуристичка серија со елементи на фантазија, Роња, ќерката на ограбувачот (Ronja, the Robber's Daughter) пристигнува на стриминг сервисот Pickbox NOW на 29 март. Се работи за адаптација на еден од најпознатите романи...

„Агата Кристи – Да се убива е лесно“: Нова интригантна британска мини серија на...

Новата мини серија која на 23 февруари доаѓа на стриминг сервисот Pickbox NOW заснована на класиката на кралицата на криминалистичките романи – Агата Кристи: Да се убива е лесно низ три епизоди ја следи...

Нови Viaplay Select серии на Pickbox NOW кои не сакате да ги пропуштите

Првиот домашен и регионален стриминг сервис Pickbox NOW од месец во месец го надоградува своето портфолио на серии и филмови, а притоа посебно внимание привлекуваат насловите од понудата на Viaplay Select – се работи...

Британскиот трилер „Лекарска грешка“ (Malpractice) на Pickbox NOW ја открива мрачната вистина за животот...

„„Прекрасно напишана драма за скриените опасности на НХС (Национална здравствена служба)“ – Гардијан На 19 јануари на Pickbox NOW доаѓа возбудливата медицинска драма „Лекарска грешка“ (Malpractice), којашто ги освојува гледачите со својата интригантна приказна и...

Напнати, забавни и едноставно незаменливи – врвни десет серии во 2023 година

2023 година сигурно беше година на „стримање“, а првиот стриминг-сервис во регионот, Pickbox NOW, донесе извонреден избор на серии кои ги воодушевија гледачите и ги освоија критичарите. Во десетте неверојатни наслови публиката зачекори во...

10 новитети на Pickbox NOW за возбудлив почеток на новата година

За да не биде празен периодот по празничното лудило, Pickbox NOW подготви список новитети за забавен почеток на новата година. Јануари подготвува уште повеќе омилени серии, скандинавски премиери и неочекувани европски бисери, а за...

Зимата е позабавна со премиерите на Pickbox NOW – Улицата во којашто живеам (The...

Со доаѓањето на постудените денови, се пружа идеална прилика за уживање во топлината на домот со премиерите на скандинавските и британските серии на Pickbox NOW. Покрај забавните божиќни филмови, Pickbox NOW издвојува два неодоливи...

Успешноста на „Cobra Kai“ серијата ни носи нов „Karate Kid“ филм во кој ќе...

Ралф Макио, првиот „Karate Kid“ од 1984 и Џеки Чен, кој глумеше во преработка на познатите филмови во 2010, најавија дека започнато е со работа на нов филм кој треба да биде пуштен до...