fbpx

КОМПАНИИ И ИНСТИТУЦИИ

Qinshift Academy со фонд до 50.000 евра за стипендирање на најталентираните студенти

Qinshift Academy (поранешен Сеавус едукативен и развоен центар) го организира традиционалниот „Challenge Day“, каде најперспективните и најталентираните учесници ќе имаат можност дa добијат до 70% стипендија за академиите во различни IT области. Настанот ќе се...

Samsung ги објави спортистите од европскиот тим на Samsung Galaxy за Париз 2024

Скопје, 19 април 2024 г. – Samsung Electronics, глобален партнер на Олимписките и Параолимписките игри, денес ги објави спортистите од европскиот тим на Samsung Galaxy за да прослави сто дена до отворањето на игрите. Вкупно...

Google најави реорганизација на компанијата со посебен акцент на развојот на вештачката интелигенција

Директорот на Google и Alphabet, Сундар Пичаи, испрати писмо до вработените преку кое ги информира за промени во структурата на компанијата која може да се каже ја донесува една од поголемите досега. Промените се истакнува...

Македонски Телеком e најпосакуван работодавач меѓу телекомуникациските компании во Македонија

Македонски Телеком е прогласен за најпосакуван работодавач во категоријата на телекомуникациски оператори од страна на „Вработување.ком“, врз основа на следните критериуми: следење на интересот за објавите и за огласите на компаниите од страна на...

„Макпетрол“ најпосакуван работодавач помеѓу нафтените компании за 2023 година

Посетителите на специјализираниот интернет-портал за пребарување работни места Вработување.ком за 2023 година го прогласија „Макпетрол“ за најпосакуван работодавач помеѓу нафтените компании. Како резултат на стабилноста, платите што се меѓу највисоките во секторот, но и...

Анкета: Една четвртина од младите се загрижувачки пречесто на социјалните медиуми, не пребаруваат ниту...

Мнозинството млади луѓе ги одбираат Инстаграм, Фејсбук и Јутуб како најинтересни за следење вести, а вестите за образование, наука и технологија им се најпривлечни. Иако веруваат дека само некои од информациите на социјалните медиуми...

Работилници за врсничко насилство и за учениците од Берово во кампањата на „Макпетрол“

Во основните училишта во Берово ќе се одржат едукативни средби за булинг кои што ќе ги овозможи „Макпетрол“. Активностите отпочнуваат со меморандум за соработка потпишан меѓу општината и компанијата. Беровските ученици, како и нивните...

Bransys подарува бесплатни влезници за WasteExpo 2024 во Лас Вегас

Скопје, Р. С. Македонија – Април 2024 – Bransys, македонска продукт ориентирана IoT компанија, лидер во областа на иновации во секторот на управувањето со отпад, со гордост ќе ја претстави својата најнова платформа за следење и менаџирање на...

Општествено одговорната кампања на „Макпетрол“ се проширува во Свети Николе и во Ново Село

Општините Свети Николе и Ново Село стануваат дел од „Крени глас против врсничко насилство“. Во рамки на кампањата, во основните училишта под нивна надлежност ќе се одржат работилници за булинг овозможени од „Макпетрол“, а...

Samsung Electronics претставува поврзан стил на живот и нова линија на вградени уреди на...

Скопје, 16 април 2024 г. - Samsung Electronics најави претставување на својата врвна кујна и животен стил како дел од континуираната борба за поврзан живот во домот на саемот EuroCucina 2024. Настанот кој ќе...

Samsung Electronics е лидер на глобалниот пазар за дигитално рекламирање 15 години по ред

Скопје, 15 април 2024 – Агенцијата за истражување Omdia ја прогласи компанијата Samsung Electronics за број еден производител на системи за дигитални реклами 15-та година по ред, уште еднаш демонстрирајќи го нејзиното лидерство на...

Samsung прославува декада на лидерство на светскиот пазар за soundbar-звучници

Скопје, 12 април 2024 г. – Samsung Electronics го одржува својот статус на лидер на глобалниот пазар за soundbar-звучници веќе десет години по ред, од 2014 до 2023 година, според годишниот извештај од Futuresource...