fbpx

НАСТАНИ

Македонија домаќин на Јуниорската балканска олимпијада по информатика 2023

Од 25-ти до 29-ти ноември Македонија е домаќин на 16-тата по ред Јуниорска балканска олимпијада по информатика (ЈБОИ 2023), која по втор пат во историјата се одржа во облик на онлајн натпревар. На ова...

Бордот на европски студенти на технологија – БЕСТ го организира својот прв хакатон

Дали сте подготвени да ја ослободите вашата креативност, да ја зајакнете иновативноста, да ја подигнете имагинацијата и да тргнете на едно технолошко патување? Добредојдовте на Хакатонот на студентската организација БЕСТ Скопје (Борд на европски...

Започна дводневната АмЧам Конференција посветена на дигиталната трансформациja и сајбер безбедноста

Денес започна дводневната конференција „Градење на сајбер-отпорни организации“ иницирана од страна на Комитетот за дигитална трансформација при Американската стопанска комора во Северна Македонија (АмЧам). На конференцијата ќе учествуваат голем број експерти за сајбер безбедност...

Дводневна АмЧам конференција за „Градење на сајбер-отпорни организации“

„Градење на сајбер-отпорни организации“ е насловот на конференцијата која Комитетот за дигитални трансформации при Американската стопанска комора во Северна Македонија (АмЧам) ја организира на 15 и 16 ноември 2023 (среда и четврток) во хотелот...

Прв национален симпозиум на млади лекари на 10 и 11 ноември во „Мериот“

Првиот национален симпозиум на млади лекари во организација на Здружението на лекари специјализанти „ЗЛС Скопје“ ќе се одржи на 10 и 11 ноември во хотел „Мериот“ во Скопје и на дводневната програма свое предавање...

Со преку 30 говорници и 600 домашни и странски гости во вторник ќе се...

СКОПЈЕ, 09.11.2023: Сѐ е подготвено за 6. јубилејно издание на Конференцијата за е-трговија која ќе се одржи во вторник (14.11), во Националната опера и балет во Скопје, под мотото „Редефинирање на е-трговијата со вештачка...

Бронзен медал за Македонија на Балканската олимпијада по информатика во Марибор, Словенија

Уште едно успешно претставување на македонските средношколци – информатичари, како заокружување на уште една успешна година за Македонија на олимпијадите по информатика. На 30-тата по ред Балканска олимпијада по информатика (БОИ 2023), која од...

Вештачката интелигенција во фокусот на претстојното издание на Конференцијата за е-трговија

СКОПЈЕ, 26.10.2023: Со помалку од месец дена до претстојната Конференција за е-трговија, која ќе се одржи на 14 ноември во големата сала на Националната опера и балет во Скопје, настанот ветува ден исполнет со...

Apple го закажа „застрашувачки брз“ настанот за 30 октомври

До пред некој ден се веруваше дека Apple нема да го одржи својот втор есенски настан, кој обично го одржува во октомври, по септемвриското претставување на нова генерација од iPhone. Овој настан сепак ќе се...

Во рамки на Школата за новинари се одржа настанот „Дигитална трансформација: Одговорност кон иднината...

Скопје, 19 октомври 2023 – Следењето на дигиталната трансформација како процес кој ги олеснува работните задачи и го подобрува квалитетот на живот, употребата на напредни дигитални инструменти за ефикасно управување со бизнисите, како и...

Tech Insights: Поттикнување на дигитална експертиза – Навигација на проекти со и без тестирање

Со огромно задоволство го најавуваме првиот Tech Insights настан во живо, во организација на Women in Tech Macedonia, Kin + Carta & Europe House Skopje. Придружете ни се на 19ти октомври во просториите на...

Samsung нуди интуитивно, персонализирано и безбедно искуство за програмери на собирот SDC23

Samsung Electronics ја одржа својата годишна Samsung конференција за програмери (SDC) во центарот Москон во Сан Франциско. Фокусот на деветиот по ред собир на програмери и партнери беше посветеноста на компанијата Samsung на стратегијата...