fbpx
back to top

НАСТАНИ

Нина Ангеловска и Петар Ниновски на втората конференција „Чувари на мудроста“ во организација на...

Скопје, 4 јуни – Успешните млади претприемачи Нина Ангеловска и Петар Ниновски ќе бидат дел од говорниците на конференцијата „Чувари на мудроста“, која во организација на Халкбанк, ќе се одржи на 11 јуни во МКЦ. Целта на...

Вработување и пракса за над 500 студенти

На 28.05.2024 во Младинскиот Културен Центар во Скопје, во организација на Кариерниот Центар на Семос Едукација, под мотото „Биди забележан", се одржа Првиот Кариерен саем на Семос Едукација. МКЦ беше претесен да ги собере сите...

Apple ја објави агендата за WWDC 2024

Apple го најави одржувањето на нивната WWDC конференција уште при крајот на март. Истата оваа година ќе се одржува од 10 до 14 јуни, а како и секоја година за нас најважен е првиот...

Кариерен Самит: Од потенцијал до остварување во организација на Women in Tech Macedonia

Мисијата на Women in Tech Macedonia овој пат ја преточуваме во кариререн самит каде ќе ја поддржиме секоја индивидуа на својот пат кон личен и професионален развој и успех. Со почеток во 9:30 часот...

Второ издание на WITCON 2024 – организирано од Women in Tech Macedonia

Искусни професионалци од индустријата споделија свои знаења, искуства и мислења на повеќе теми, вклучувајќи: развој на стартап идеја и достигнување до профитабилност на истата, како вештачката интелигенција може да го подобри човечкиот живот во...

„Макпетрол“: Со позитивна енергија во Градски Парк да застанеме на патот на врсничкото насилство

Отворен настан во Градски Парк за децата, младите, родителите и за сите што сакаат да се спротивстават на врсничкото насилство в сабота (18 мај) ќе се одржи во рамки на општествено одговорната кампања на...

Второто и уште поголемо издание на HR.Weekend: Интердисциплинарни теми и најголемите експерти наесен во...

Скопје, 16 мај 2024 г.  – Второто издание на исклучително успешниот HR.Weekend ќе се одржи и оваа година во рамките на Weekend.17 од 19 до 22 септември во Ровињ. Ова уште поголемо издание на...

Google I/O 2024 беше целосно посветена на вештачката интелигенција

Google вчера ја одржа нивната позната Google I/O конференција и како што можеше да се претпостави и очекува, истата беше целосно насочена кон напредокот во развојот на вештачката интелигенција. Од компанијата истакнаа дека тие инвестираат...

Втора Т Бизнис конференција на Македонски Телеком

Македонски Телеком ја организираше втората Т Бизнис конференција под мотото – „За нови дигитални перспективи“. Конференцијата се одржа во Велес, со фокус на мали и средни компании од источна, централна и западна Македонија, како...

Доживејте ја иднината на технологијата и бизнисот на WITCON 2024

На 18-ти мај, подгответе се да бидете дел од епицентарот на иновациите додека WITCON 2024 се одвива во хотел Мериот, Скопје. WITCON не е само конференција; тоа е конвергенција на умови, идеи и можности,...

На Викенд.17 доаѓаат професорот на среќата Мицел Дален и хроничарот на медиумите Боб Гарфилд

Загреб, 9 мај 2024 – Викенд.17 и оваа година со најистакнати говорници и актуелни теми. Викенд.17 ќе биде најголемиот Викенд досега бидејќи од 19 до 22 септември на добро познатата адреса во Ровињ ќе...

Apple денеска ќе претстави нови iPad модели

Apple за денеска го закажа нивниот „Let Loose“ настан на кого се очекува да бидат претставени нови iPad модели, а заедно со нив се очекува претставување и на ново пенкалце и нова тастатура за...