fbpx

КОЛУМНИ

Мисија: Национална развојна стратегија

СОЗДАВАМЕ ПОДОБРА ИДНИНА, ЗАЕДНО Пред една година, започнавме заедничка мисија да ја создадеме „Националната развојна стратегија (НРС)“ за Северна Македонија, стратешки документ којшто ќе нѝ ја даде потребната јасност и визија за развојните цели и...

Да зборуваме за Дина – Dune (2021)

Ја немам гледано верзијата на Дина од 1984 од почеток до крај. Само поединечни сцени, кои се толку кринџ што не би ни помислил да трошам два саати за на крај да ми чкрипи...

Quiet Place II (2021)

A Quiet Place (2018) беше откровение за хорор жанрот. Во тоа време истиот беше преполовен со медиокритети или бесконечни продолженија на филмови што имале каков таков успех претходните години. Се штанцаа по формула (со...

Како остаре Seven?

Го немав гледано Седум (1995) од почеток до крај многу години. Толку долго што не можев да одлучам дали филмот е толку добар како што памтам. После новата дружба, ми се разјаснија работите. Седум е...

The Town сепак не го бива

Во последно време филмовите што ги гледам се од претходната декада, дури се вратив и до 2010. Moneyball ми беше пријатно изненадување, а кога налетав на The Town, си реков зошто да не. Се...

Втора дружба со The Big Short

Првпат го гледав The Big Short (2015) по грешка, кога наместо на The Revenant, улетав на проекција на филмов во Кино Милениум. Не си поминав лошо тогаш, ама па не ми беа јасни многу...

Втора дружба со Moneyball

Првпат го гледав Moneyball кога излезе пред десетина години. Тогаш не ми остави којзнае каков впечаток, само се сеќавам дека имаше доста галама околу филмот. Мене не ми беше ништо посебно, уште еден филм...

Пет филмови што ќе излезат ова лето

Нема потреба за посебно интро, за разлика од сиромашното лето 2020, ова лето ќе може да гледаме повеќе интересни работи. Candyman (27 август) https://youtu.be/ikDJlfuU758 Римејк на истоимениот филм од 1992 година, идејата зад овој хорор трилер...

The Falcon and The Winter Soldier (2021)

Откако заврши авантурата на Одмаздниците со Endgame, се почувствува празнина во тој универзум. Прашањето беше каде ќе тераат сега Марвел после кулминацијата на она што го градеа една деценија, уште од првиот Ајрон Мен...

Полноќно разочарување (2020)

The Midnight Sky е филм режиран од Џорџ Клуни, во кој самиот Клуни ја има главната улога. Тоа е негова прва улога после 2016 година, па филмов имаше некој хајп зад себе (цело време...

Линкови од разни ќошиња на интернетот #19

Ентони Меки патува низ времето Замисли си филм што комбинира патување низ времето и други димензии и драма за созревање и ќе го добиеш Synchronic. Не дека оваа комбинација е катастрофа по дифолт, звучи...

Препорака за филм: Side Effects (2013)

Пред да му дадат таков проект во слободен пад каков што е Оскар церемонијата (го режираше ова последново издание, кое патем беше најмалку гледано во историјата на Оскарите), Стивен Содерберг ни даде повеќе топ...