fbpx

АВТОМОБИЛИ

GM го претстави новиот и целосно електричен Hummer SUV кој може да вози дијагонално

Како што беше најавено, General Motors на почетокот од овој месец го претстави новиот Hummer SUV, по претставувањето на пикап верзијата минатата година. Новиот Hummer, двата модели, се целосно електрични и овој пат за...

Макпетрол Инфо Поинт: Совети за безбедно возење во тунел

Тунелите се неизбежен дел од модерните автопати и се користат за скратување на патот со пресек на поголеми планински масиви. Освен што се практични и го заменуваат возењето по криви и стрмни делници со...

Макпетрол Инфо Поинт: Празен акумулатор – како правилно да го стартувате возилото

Акумулаторот на возилото со текот на годините полека губи од својата моќност, што значи дека едно утро, кога најчесто брзаме за на работа, моторот нема да стартува.  Ова е особено можно во текот на...

Макпетрол Инфо Поинт: Бавен раст на бројот на возила на алтернативен погон во Европската...

Анализата на Европската опсерваторија за алтернативни горива при Европската комисија покажува дека флотата на патнички автомобили со погон на алтернативни горива во Европската Унија се зголемува бавно и претставува 4,3 проценти од вкупниот број на...

General Motors ќе ја претстави електричната верзија од нивниот Hummer SUV на 3-ти април

General Motors најави дека на 3-ти април ќе ја претстави втората верзија од целосно електричниот Hummer. Првата верзија беше направена во форма на „пикап“, додека втората ќе биде класичен SUV. Производството на пикап верзијата треба...

Volvo најави дека до 2030 во својата понуда ќе има само електрични возила

Volvo Cars најави дека тие се целосно посветени на брзо растечкиот пазар на електрични возила и дека планираат да станат лидер на овој пазар. Планот е да до 2030 година овој производител продава само...

РСБСП со потсетување: Неколку важни работи кои треба да ги проверете во вашиот автомобил...

Со оглед на фактот дека временските услови во зима значително влијаат на безбедноста на патниот сообраќај, особено важно е возилото да биде технички исправно. Затоа, пред да тргнете на долго патување во зима, најпрвин потребно е да направите техничка...

Audi го претстави електричниот седан e-tron GT направен со технологијата од Porsche Taycan

Во време кога се почесто гледаме претставување на целосно електрични автомобили од традиционалните производители, Audi го претстави својот одличен и скап e-tron GT. Ова е и очекувано од Volkswagen кои ја истакнаа својата посветеност...
red sedan in the middle of forest

РСБСП: Возење во зимски услови и на замрзнати коловози

Фрикцијата, помеѓу две површини кои се допираат е пропорционална со големината на површините, а како поим за мерка на фрикција се користи “коефициент на триење” и истиот може да има вредност помеѓу 0 и...

Tesla Model S доби освежен изглед и можност за поминување на 840 километри со...

Tesla оваа недела го претстави првото поголемо освежување на одличниот Model S после подолго време. Промените не се огромни, но сепак се доволни за да се каже дека моделот е донесен да биде во...

Макпетрол Инфо Поинт: Подготовка на возилото за зима, задолжителна опрема и правила

Ниските температури во зима може значително да ги намалат перформансите на вашиот автомобил, што може да резултира со несакани последици и дефекти. За почеток, треба визуелно да ја проверите надворешноста на возилото и да...

Макпетрол Инфо Поинт: Безбедносниот појас за 60% ги намалува фаталните последици при сообраќајна незгода

Безбедносниот појас во три точки на врзување што се користи во денешните автомобили е измислен во 1959 година од шведскиот иноватор Нилс Бохлин за компанијата Волво. Безбедносните појаси во 1967 година за првпат стануваат...