fbpx

СЕРВИСИ

Серии со кои Pickbox NOW ја отвора есенската сезона

Нова сезона на фалената серија Сакај ме (Love me), хумористична австралиска серија Наопаку (Upright), британската мини серија Доктор Торн (Doctor Thorne) се само некои од новитетите оваа есен на Pickbox NOW. Искуството за избор...

Google започна со тестирање на нивниот нов „гејминг“ сервис кој функционира преку YouTube

YouTube Playables сервисот од Google официјално е потврден од компанијата од каде најавија дека започнуваат со ограничен тест за корисниците на Premium претплатата. За овој сервис можевме да прочитаме во јуни оваа година и во...

Pickbox NOW серии со кои ќе зачекориме во есента

На Pickbox NOW оваа есен доаѓаат серии идеални за есенското заладување. За сите љубители на крими жанрот, топло ја препорачуваме свежата британска крими-серија Инспекторката Реј и шармантната италијанска крими хумористична серија Убиствата во барот...

Сликите во OneDrive кои се додаваат во посебни албуми ќе се бројат дупло како...

Microsoft почна да ги известува своите корисници дека сликите кои ги чуваат на нивниот OneDrive сервис, а се додадени во посебен албум, ќе се бројат два пати посебно кон просторот од корисникот. Тоа значи дека...

Microsoft ќе ја одвои Teams од Microsoft/Office 365 пакетите во ЕУ и ќе ги...

При крајот на минатиот месец Европската Комисија отвори истрага, која доаѓа после повеќе жалби од конкурентите, за вклучувањето на Microsoft Teams апликацијата во Microsoft/Office 365 пакетите за компаниите. Од една страна разбирливо е зошто конкурентите,...

Импресивни нови серии и филмови на Pickbox NOW

Бројни нови серии и фантастични филмови доаѓаат во септември на стриминг сервисот Pickbox NOW. Од серии како шармантната италијанска криминалистичка комедија и британската криминалистичка серија Инспекторката Реј, до норвешката црна комедија Архитектка и филмови...

YouTube ги направи заоблени аглите на видеата на десктоп

YouTube започна со мала промена на корисничкиот интерфејс на видеата кога истите се пуштени за гледање. Аглите на видеата сега се заоблени, а со тоа тие го добиваат стилот кој веќе одреден период е...

Netflix започна со тестирање на достапност на игри преку телевизорите и компјутерите

По пуштањето на Netflix Game Controller апликацијата минатата недела, јасно стана дека гласините за пуштање на игрите од компанијата на телевизорите се точни и можеме да ги очекуваме наскоро. Со ова Netflix влегува на пазарот...

YouTube ќе ги тргне линковите од неколку позиции во нивните Shorts видеа

YouTube Shorts, кратките видеа во стилот на TikTok и Instagram Reels, веќе нема да може да прикажуваат линкови, а ова е направено со цел да се спречи очигледно големата појава на спамирање на корисниците. Линковите...

YouTube нема да прикажува листа со видеа на почетната страна за корисниците кои ја...

YouTube во месеците што следат, постепено ќе направи промена на почетната страна за корисниците кои не сакаат да ја остават нивната историја на гледање вклучена. Наместо листа со видеа, корисниците ќе гледаат празен простор,...

Disney размислуваат да го ограничат споделувањето на лозинката исто како што направи Netflix

Директорот на Disney најави дека од компанијата сериозно размислуваат да започнат со промена на правилата поврзани со споделување на сметките од нивните сервиси, меѓу кој е и Disney+. Ваквите сервиси се познати по тоа што...

YouTube тестира прикажување на резимеа од видеата автоматски генерирани од страна на вештачка интелигенција

Од крајот на минатиот месец, YouTube започна со тестирање на автоматско прикажување на резимеа од видеата направени од страна на вештачка интелигенција. Овие резимеа треба дополнително на корисниците да им дадат претстава што би...