fbpx

РАЗНО

 

Дали се откажавте од креирањето на сопствената држава?

Скопје, 17.04.2024 – Демократијата е систем на владеење, кој го обезбедува најмоќното право за секој граѓанин да има право на глас, промовирајќи еднаквост. Правото на глас, освен што е привилегија, истовремено е и обврска и...

Култниот знак „СКОПСКО“ на Ристиќева добива нов лик

Скопје, 22.04.2024 – Во годината кога најпознатиот македонски бренд на пиво „СКОПСКО“ слави 100 години од своето постоење, култниот знак СКОПСКО кој стои гордо на врвот на една од најубавите згради во Скопје -...

ИКС го објави извештајот за присуството на штетните наративи во јавната политичка комуникација во...

Институтот за комуникациски студии (ИКС) го објави петтиот извештај во рамките на истражувањето „Мерење на политички штетни наративи“ (ШТЕТ-НА), којшто претставува сублимат на податоците од мониторингот на комуникациските практики на политичките актери во кои се идентификувани...

РСБСП: Да придонесеме за поголема безбедност на децата во сообраќајот

Децата се една од најранливите категории учесници во сообраќајот. Токму затоа неопходно е да се вложат заеднички напори за унапредување на нивната безбедност во сообраќајот. Треба да се има предвид дека тие се рамноправни...

Грчките праски ги воодушевија македонските потрошувачи во Скопје

Скопје, април 2024 — Серија динамични промоции се одржаа во маркетите низ Скопје, како дел од проектот „Вкусот на Праските“, финансирана од Европската Унија. Во периодот од 28 март до 11 април, 2024 година...

Караванот „Не е до нив, до тебе е“ во недела доаѓа во Градски парк...

Скопје, 18.04.2024 –  Пораката „Не е до нив, до тебе е“ пристигна до многумина, затоа што караванот од оваа кампања отпатува низ повеќе градови низ Македонија. А во недела, диџеј Мац и актерот Бојан Кирковски доаѓаат во Скопје,...

Дали гласањето е право на избор или обврска?Дали е до нив или до тебе...

Скопје, 17.04.2024 – Во секоја демократска држава, граѓаните имаат привилегија и одговорност да учествуваат во изборниот процес. Секој од нас има граѓанска должност да излезе на избори и да гласа. Гласањето не е само право,...

Заборски и Спасеновски од „Макпетрол“ учесници на светската карате-лига во Каиро

Египетскиот главен град Каиро ќе биде домаќин на третиот турнир од Светската 1 Премиер карате-лига. Единствени учесници од Македонија ќе бидат членовите на „Макпетрол“, Петар Заборски (-75 кг.) и Петар Спасеновски (-84 кг.). Само...

10 причини зошто твојот глас е важен и зошто „Не е до нив, до...

Скопје, 12.04.2024 – Во современото општество, гласачкото тело е основен столб во конструкцијата на демократска држава, затоа што секој глас е вреден, секој глас прави промена и учествува во крајната одлука. Иднината е во...

Неопходно е да создадеме држава по мерка на младите за тие да ја гледаат...

Силно веруваме дека гласот на МААА треба да се слушне, бидејќи МААА има широк спектар на експерти од повеќе дисциплини, подготвени да дадат совети за различни теми на оние на кои им е потребна,...

Караванот „Не е до нив, до тебе е“ започна вчера во Струмица, денеска продолжува...

Скопје, --04.2024 –  „Не е до нив, до тебе е“ е моќна кампања во која никој ништо не ветува, а сепак секој делува за поголема одговорност пред својата граѓанска должност. Благодарение на оваа кампања,...

Каратистите на „Макпетрол“ најуспешни на државниот плејоф-турнир за сениори

Со освоени вкупно 11 медали, од кои пет златни, четири сребрени и две бронзени, карате клубот „Макпетрол“ е прворангиран на државниот плејоф-турнир за сениори. Скопскиот тим е најуспешен на ова натпреварување на кое учествуваа...