fbpx
back to top

ТЕХНОЛОГИИ И КОМУНИКАЦИИ

Нов начин на полнење може да го продолжи векот на литиум-јонските батерии

Научници од два германски универзитети, односно од HZB и Humboldt, во соработка со Техничкиот Универзитет на Берлин и Aalborg Универзитетот од Данска, можно е да имаат решение за долготрајноста на најчесто користените батерии во...

iPhone 16 Pro Max можно е да дојде со подобрена батерија која останатите модели...

Дизајнот и карактеристиките на наредната генерација од iPhone се веќе завршени во Apple, со оглед на останатиот број на месеци до нивното претставување, а се очекува дека веќе се започнува со производствениот процес. Минг-Чи Куо,...

Во Охрид се одржа 20-тото издание на Меѓународната регулаторна конференција за телекомуникации

Охрид беше домаќин на 20-тото издание на Меѓународната регулаторна конференција за телекомуникации во организација на Агенцијата за електронски комуникации (АЕК). Под насловот „Премостување на јазот – влез во новата дигитална ера“, присутните на Конференцијата...

Напред во дигиталната иднина со Македонски Телеком

Светот во кој живееме станува сѐ подигитален – сите решенија, сите процеси и важни податоци стануваат дигитални, а предизвикот кој го имаат претпријатијата е да се адаптираат на современата бизнис клима. Повеќе од кога...

(Видео) Зад кулисите: Поглед на оптички најнапредното стакло Corning Gorilla Armor отпорно на гребење...

Скопје, 8 април 2024 г. – Во текот на повеќе од 50 години соработка, Samsung Electronics и Corning Incorporated ја покажаа отвореноста и посветеноста на Samsung работејќи на иновативни материјали за екрани што им...

„Домашни роботи“ е наредната „голема работа“ од Apple по откажувањето на електричниот автомобил

Apple оваа година го откажа развојот на својот електричен автомобил, уште пред тој воопшто официјално да биде потврден дека постои. Информациите во главно доаѓаа од неофицијални извори, меѓу кои и секогаш информираниот Марк Гурман. Сега...

Научници постигнаа многу поголеми брзини на пренос на податоци преку оптичките кабли

Научници од Aston University од Обединетото Кралство успеаја да испратат податоци преку оптички кабел 4,5 милиони пати побрзо до просечните брзини кои ги имаат корисниците во денешно време дома. Оваа споредба е направена за да...

Македонски Телеком ја гаси старата 3G технологија

Македонски Телеком е првиот оператор во Македонија којшто ќе ја деактивира старата 3G технологија како дел од стратегијата за креирање супериорна мрежа, најдобро корисничко искуство и дигитална трансформација. Одлуката е во согласност со светските...

Дојче Телеком со возбудливи иновации на Светскиот конгрес за мобилна технологија во Барселона

Дојче Телеком, како еден од водечките телекомуникациски оператори во светот, го претстави своето напредно портфолио на технолошки иновации на Светскиот конгрес за мобилна технологија (MWC) во Барселона. Новитетите вклучуваат високо-технолошки решенија за комуникација со...

Apple размислуваат дали да претстават фитнес прстен и паметни очила

Во својот најнов неделен билтен поврзан со информации од светот на Apple, Марк Гурман ни открива неколку уреди за кои од компанијата размислуваат дали да ги развиваат. Се работи за два целосно нови уреди, како...

Вграден првиот чип од Neuralink во мозокот на човек

Neuralink, една од компаниите на Елон Маск, успешно го има направено првото вградување на нивниот чип во мозокот на човек. Информацијата за истото ја објави Маск преку неговата X, а во објавата тој кратко...

Wi-Fi HaLow успешно функционира на оддалеченост од три километри

Wi-Fi HaLow, стандард кој беше претставен пред осум години, наменет за уредите кои имаат помала потрошувачка на енергија, покажува знаци на практична употреба. Овој стандард се развива независно од Wi-Fi 6 и Wi-Fi 7, а има и различна намена,...