fbpx

ГЕЈМИНГ

Sony инвестира во Discord и најави поголема соработка помеѓу двете компании

До пред некоја недела се очекуваше дека во текот на овој месец Microsoft ќе го објави договорот за купување на Discord за 10 милијарди долари. Тоа сепак не се случи, а излегоа информации дека...

Ултимативно гејминг искуство со Samsung Neo QLED и QLED телевизори

Скопје, 01. февруари 2021. година – Компанијата Samsung Electronics објави дека најновите модели на Neo QLED и QLED телевизори сега доаѓаат со последните гејминг подобрувања, создадени во комбинација со веќе развиени партнерски решенија. Најновите...

KFC претстави играчка конзола со посебен дел за загревање на пилешките крилца

Познатиот американски бренд во „фаст фуд“ индустријата, KFC, официјално ја претстави својата играчка конзола KFConsole. Ова секако е големо изненадување за повеќето, иако од компанијата ја најавија конзолата уште во јуни. Конзолата е дизајнирана специјално...

А1 Game Fest 2020 и оваа година ги надмина очекувањата

Скопје, 23.12.2020г. –  A1 Македонија, организаторот на А1 Game Fest 2020, најголемиот е-спорт и гејминг настан во земјава, во соработка со GG.MK и оваа година понуди вистинска забава за сите гејмери, трет пат по...

А1 Game Fest со финале на 19 и 20 декември

Скопје, 3.12.2020 – Традиционално, трета година по ред, компанијата А1 Македонија, во соработка со GG.MK,  го организира најочекуваниот е-спорт настан во земјата - А1 Game Fest, оваа година на 19 и 20 декември во...

Играчките конзоли не се иднината на гејмингот, стримингот на игри од било кој уред...

Веќе неколку години гледаме како неколку познати компании развиваат сервиси за стриминг на игрите. Овие сервиси сега за сега се повеќе насочени кон мобилните кои како платформа се доста привлечни од познати причини во...

Facebook влегува на пазарот на стриминг на игри, но нема да им конкурира на...

Facebook одамна е место каде корисниците играат игри, порано во Flash технологијата, а сега HTML5. Поради тоа можеби оваа новост до некаде да ги збуни дел од корисниците. Во основа тоа што го прави Facebook...

Ново издание на „PlayUK 20/21“ со уште побогата содржина

„PlayUK“ е инспиративна дигитална програма на Британски совет, којашто ги поврзува креативците од гејминг индустријата ширум Обединетото Кралство и земјите од Западен Балкан. Овој пат ќе ви ја претставиме новата, целосно дигитализирана програма, како...

Razer претстави гуми за џвакање под брендот RESPAWN во соработка со 5 од Mars...

Познатиот гејминг бренд Razer претстави доста нестандарден производ, се разбира наменет за гејмерите. Се работи за гуми за џвакање, а тие се претставени под новиот бренд од компанијата RESPAWN преку кого минатата година претставија...

Zinga ја гасне првата FarmVille игра на Facebook до крајот на годината

FarmVille е најверојатно најпознатата игра која е достапна на Facebook. Иако популарноста не траеше нешто посебно долго време, односно постепено други игри на оваа мрежа почнаа да се играат повеќе, сепак FarmVille беше меѓу...

Повик за изработка на концепт за видео игра за зачувување на животната средина

Унијата на македонски професионални асоцијации во креативните индустрии УМПАКИ  во рамките на проектот „Видео игротека“ објавува повик за подготовка на концепт за видео игра на тема „Зачувување на животната средина“ за млади на возраст од 10...

(Видео) Развојот на Microsoft Flight Simulator од 1982 до денес

По подолго време, Microsoft пушти нова верзија од една од најпознатите игри во оваа категорија, Flight Simulator. Оваа верзија доаѓа со досега најреална графика со неверојатни детали, а на YouTube може да се најдат...