fbpx

ГЕЈМИНГ

Windows 11 ќе добие поддршка за контрола на уредите со RGB осветлување

Во тест верзиите од Windows 11 Microsoft тестира една доста интересна функција која е наменета во главно за „гејмерите“. Овие корисници често користат уреди кои доаѓаат со вградени RGB сијалички, како на пример глувчиња,...

Nvidia ја претстави GeForce RTX 40 серијата за лаптоп компјутерите

Во рамките, поточно пред почетокот на CES 2023 саемот за технологија и потрошувачки производи, Nvidia ја претстави својата нова GeForce RTX 40 серија, овој пат за лаптоп компјутерите. За разлика од десктоп, за лаптопите...

Atlas е изменета верзија од Windows 10 наменета за гејминг или постарите компјутери

Atlas е изменета верзија од Windows 10 која треба да им овозможи на гејмерите подобро искуство кога ги играат игрите. Од друга страна, Atlas се промовира и како одлична алтернатива на Windows 10 за...

Македонија стигна до Топ 4 на глобалното финале на Red Bull Campus Clutch во...

Тимот на OBK или македонскиот Red Bull Campus Clutch шампион, во периодот од 11-17 декември, беше на гостување во Сао Паоло, Бразил каде ги "вкрстија копјата" со 50 тимови од различни делови од светот...

Tesla автомобилите официјално ја добија можноста за играње игри преку Steam сервисот

Tesla официјално ја пушти интеграцијата на нивниот систем за забава со Steam сервисот за игри. Со ова, сопствениците на поновите Model S и Model X од оваа година, ќе можат да ги играат достапни...

FTC донесе одлука да го блокира купувањето на Activision Blizzard од страна на Microsoft

Најавите и информациите дека американската Федерална Комисија за Трговија, односно FTC, го разгледува и планира да го блокира договорот помеѓу Microsoft и Activision Blizzard за спојување на компаниите, се покажаа како точни. Од агенцијата официјално...

Microsoft го брани купувањето на Activision Blizzard како добро за „гејмерите“

Microsoft на почетокот од годината ја објави веста дека склучиле договор со Activision Blizzard за купување на оваа компанија и нејзино приклучување кој Microsoft Gaming. Со оглед на популарноста на игрите кои излегуваат од...

Наредните генерации од двете главни играчки конзоли може да се очекуваат најрано во 2028

Microsoft објави дека го купува едно од најпознатите гејминг студиа, Activision Blizzard, на почетокот од оваа година, а акционерите на студиото ја одобрија понудата подоцна во април. Ова очекувано и разбирливо го привлекува вниманието не...

Netflix нема да останат само на развојот на игри за мобилните

Кога Netflix објавија дека покрај купувањето на неколку гејминг студија, тие ќе основаат и сопствено студио, стана јасно дека од компанијата се сериозни за бизнисот со игри. Сепак, не било до крај јасно колку се...

A1 Game Fest и оваа година со рекорден број натпреварувачи

Скопје, 18.11.2022 –  Највозбудливиот и најголемиот е-спорт и гејминг настан, А1 Game Fest, во организација на А1 Македонија во соработка со GG.MK, и оваа петта година по ред ги надмина очекувањата со рекордни 827...

Истражување на Телеком за е-спорт ентузијастите: Играњето видео игри поттикнува стратешко размислување, социјализација и...

Видео игрите се неизоставен дел од секојдневието, а повеќе од 70% од активните корисници играат повеќе од 10 години, покажа регионалното истражување кое го спроведе Телеком помеѓу е-спорт ентузијастите во Хрватска, Македонија и Црна...

Гејминг натпревар во диско

После два напорни квалификациони дена (4 и 5 ноември), во кои се изнагледавме тесни и динамични партии, неизвесни битки и многу неочекувано-очекувани потези, дојде денот за големото национално финале во кое се сретнаа екипите...