fbpx

ГЕЈМИНГ

Топ 5 нови игри за совршен гејминг на вашиот телевизор

Сите гејмери, без оглед дали се сметаат себеси за аматери кои играат во слободно време или за вистински виртуелни професионалци, секогаш следат што се случува во светот на видео игрите. Секоја година, на социјалните...

Netflix го потврди планот за додавање на игри на сервисот, ќе започне прво со...

Netflix ги потврди шпекулациите дека планираат проширување на понудата на содржината на сервисот со игри. По пронаоѓањето на директорот кој ќе го води ова проширување, Мајк Верду која има работено во Facebook и EA,...

Nvidia ги донесува своите Ray Tracing и DLSS технологии на уредите кои работат на...

По постигнувањето на договор за купување на ARM, Nvidia сега има поголема мотивација да ја зголеми важноста на оваа платформа која како и да е, е важен фактор во светот. Дали продажбата на ARM...

Valve го претстави Steam Deck – рачен мини гејминг компјутер

Valve, познатата компанија која стои зад Steam продавницата за игри, го претстави Steam Deck. Се работи за мал, рачен гејминг компјутер кој може да се каже дека е конкуренција на Switch од Nintendo. Steam Deck...

Android 12 ќе овозможи играње на игрите додека тие уште се симнуваат од Play...

Од наредната верзија на Android, која веќе е во тест фаза и треба да стане официјално достапна од оваа есен, корисниците кои често играат игри ќе добијат нова функција која целиот процес на симнување...

Најголемиот гејминг настан за оваа година „MESA Summer Jam“, ќе се одржи овој викенд...

Скопје, 02.07.2021 – По финализирање на он-лајн фазата која се одвиваше од 29.06 до 01.07.2021, „MESA Summer Jam“ преминува во завршница со физичко присуство. Тимовите кои се изборија за позиција во он-лајн делот од...

Windows 11 донесува поголеми подобрувања за гејмерите, но ќе бидат потребни посилни компјутери

Минатата недела Microsoft го претстави Windows 11 и слободно може да се каже дека беа оправдани најавите од компанијата дека ова ќе биде најголемата надградба на Windows во последната декада. Новини беа најавени и во...

Netflix ќе почне да нуди играње на игри од идната година?

Netflix останува еден од најпознатите и со најголем број на корисници стрминг сервис за филмови и серии. Тоа значи дека скоро и да нема веќе луѓе кои на нивниот телевизор секојдневно не гледаат нешто...

Sony инвестира во Discord и најави поголема соработка помеѓу двете компании

До пред некоја недела се очекуваше дека во текот на овој месец Microsoft ќе го објави договорот за купување на Discord за 10 милијарди долари. Тоа сепак не се случи, а излегоа информации дека...

Ултимативно гејминг искуство со Samsung Neo QLED и QLED телевизори

Скопје, 01. февруари 2021. година – Компанијата Samsung Electronics објави дека најновите модели на Neo QLED и QLED телевизори сега доаѓаат со последните гејминг подобрувања, создадени во комбинација со веќе развиени партнерски решенија. Најновите...

KFC претстави играчка конзола со посебен дел за загревање на пилешките крилца

Познатиот американски бренд во „фаст фуд“ индустријата, KFC, официјално ја претстави својата играчка конзола KFConsole. Ова секако е големо изненадување за повеќето, иако од компанијата ја најавија конзолата уште во јуни. Конзолата е дизајнирана специјално...

А1 Game Fest 2020 и оваа година ги надмина очекувањата

Скопје, 23.12.2020г. –  A1 Македонија, организаторот на А1 Game Fest 2020, најголемиот е-спорт и гејминг настан во земјава, во соработка со GG.MK и оваа година понуди вистинска забава за сите гејмери, трет пат по...