fbpx
back to top

СОВЕТИ

Пет совети за зголемување на продуктивноста во учењето со Galaxy Tab S9

Студентскиот живот е забавен, но интензивен. Тој прави рамнотежа помеѓу училишната работа, социјалните планови и воннаставните активности. Новата серија Galaxy Tab S9 на Samsung ја спојува преносливоста на таблетот со моќната функционалност на лаптопот,...

Проактивни совети за заштита на податоците додека работите во движење

Бројот на Американци кои работат на далечина е тројно зголемен од 5,7 на 17,9 отсто помеѓу 2019 и 2021 година. За некои тоа значеше работа во удобноста на домот, додека други избраа постимулативни средини. Според...

Како да ја исклучите функцијата на Windows 11 со која Microsoft го користи вашиот...

Microsoft ја воведе Delivery Optimization функцијата уште во Windows 10, а истата овозможува надградба на системот користејќи и други компјутери како извор, не само серверите на компанијата. Ова е нешто што ја намалува оптовареноста на...

5 начини како да го извадите максимумот од секој тренинг со Galaxy Watch5 и...

Неодамна Samsung ја претстави новата генерација паметни часовници Galaxy Watch5 и Galaxy Watch5 Pro, холистичка здравствена иновација опремена со паметни можности за следење на спиењето, персонализиран дизајн и подобрена издржливост што ги обликува секојдневните...

Неколку кратенки за тастатурата за побрза работа со Windows 11

Windows 11 покрај одличниот редизајн, дојде и со неколку нови функции, како на пример Widgets делот кој во некоја од наредните верзии од системот, ќе добие поддршка за „виџети“ од трети страни. Доколку сте корисник...

Како подобро да пребарувате преку Google

Живееме во време на огромна достапност на информации, но по некое чудо луѓето се можеби најмногу дезинформирани од било кое време порано. Информациите можеби се достапни, но луѓето ретко ги читаат како што треба,...

Претворете го вашиот дом во домашно кино

Светлата се гасат, мирисот на пуканки ја исполнува просторијата, а вие нетрпеливо го чекате почетокот на филмот. Ѕидовите се осветлени и одеднаш магијата почнува. Тргнувате на волшебно патување со актерите. Следат минути на смеење,...

Како да ја споделите вашата Wi-Fi мрежа со QR код

Иако во денешно време повеќето имаме мобилни планови кои вклучуваат повеќе месечен интернет пристап со одлични 4G, а сега и 5G брзини, сепак не ретко се случува да гостите кои ни се дојдени, повеќе...

Кој е бенефитот од бесплатниот интернет пристап во Скопје Сити МОЛ?

Направивме список на придобивки од бесплатниот интернет пристап во трговските центри и како може да ви се најде за најразлични секојдневни ситуации – од работа, до шопинг. Во некои ситуации можеби ќе се пронајдете,...

Како безбедно да го „избришете“ вашиот компјутер пред да го продадете

Иако новите SSD дискови функционираат поразлично од HDD дисковите, сепак податоците од било кој вид на уред за податоци може да бидат вратени назад. Поради ова, доколку имате компјутер кој сакате да го продадете...

Како да видите „што прават“ апликациите на вашиот iPhone

Apple изминатите година и нешто почна да воведува функции кои се насочени кон подобрување на приватноста на корисниците. App Tracking Transparency им овозможува на корисниците да побараат од апликациите или целосно да ја исклучат...

Како да го инсталирате Windows 11 на некомпатибилен компјутер

(Не препорачуваме следење на овој совет доколку не сте спремни за можни проблеми, како и на главниот компјутер за работа) Windows 11 стана официјално достапен за сите корисници од оваа недела, а тука можете да...