fbpx

СОВЕТИ

Најчестите измами во дигиталниот свет: Лажни наградни игри и анкети

Користењето дигитални алатки и интернет пристапот ни овозможија многу поволности и нови можности, но со напредокот на технологијата расте и ризикот од закани коишто нѐ демнат на интернет. Една од најчестите закани се лажните анкети...

Visa пет совети за малите бизниси: Како да се зголеми продажбата и да се...

Почетокот на вакцинацијата ширум светот и во Македонија, дава надеж дека 2021 ќе биде година за повторно воспоставување и зајакнување на работењето на бизнисите, преку зголемување на продажбата. Малите бизниси се соочија со многу...

Како да изберете таблет компјутер за Вашите деца?

Избирањето на таблет компјутери за деца може да се покаже како тежок и макотрпен процес поради фактот што постојат многубројни фактори кои директно или индиректно би влијаеле кон изборот, почнувајќи од цената, па се...

Како паметните луѓе се соочуваат со невработеноста

Автор на текстот е David Torrealba кој е новинар од Венецуела, илустратор и SEO автор. Тој креира содржина за блогови, друштвени мрежи, весници и веб страни од 2016 година. Сите кои имаат изгубено работно...

Дури 48 проценти од храната што ја купуваме завршува во ѓубре – како правилната...

Сезоната на празници започнува. Пред нас се подароци, весела атмосфера и многу храна што традиционално не недостасува на трпезите во вакви прилики. Додека подготвуваме списоци за шопинг и размислуваме за сите оние прекрасни рецепти...

Макпетрол: Совети за патување со автомобил во време на корона кризата

Летните одмори се пред нас и секогаш главен фактор при изборот на дестинација е далечината и патот. Традиционално, патувањето со автомобил е прв избор за фамилијарен одмор, а во услови на КОВИД-19 е и...

Летување од дома – искористете го одморот за истражување на најблиското опкружување

МАКПЕТРОЛ ИНФО – ПОИНТ Според податоците на Евростат од јануари до април 2020 година, бројот на ноќевања во туристичките капацитети во Европската Унија, како, на пример, хотели, апартмани, хостели, кампинг-центри или мали приватни преноќевалишта бележи...

Како порано да го вклучите новото Старт мени во Windows 10

Втората надградба за Windows 10 за оваа година повторно ќе биде помала, како што беше случајот минатата година. Тоа значи дека оваа есен, Windows 10 нема да добие некои посебни новини, но затоа тука...

Dell Optimizer ја користи вештачката интелигенција да ја подобри работата на вашиот Dell компјутер

Dell како компанија моментално е на самиот врв на пазарот, задржувајќи го угледот на производител на едни од најдобрите компјутери, но и други производи. На тоа треба да се додаде и поддршката која ја...

Како успешно да ја креираш својата домашна канцеларија

Работењето од дома е изгледа тука да остане многу подолго време од што првично мислевме, односно на почетокот од пандемијата која ја предизвика оваа промена. Доста компании кои ја имаат таа можност и можат да...

Макпетрол Dell со совети како најдобро и ефикасно да ја организирате вашата работа од...

Тоа што во март се сметаше како привремена состојба која ќе трае до почетокот на летото во најлош случај, прерасна во таканареченото „ново нормално“, односно работењето од дома во компаниите е продолжено до крајот...

Huawei P40 Pro – Перформанси и работа со EMUI и Android 10

Моментално најдоброто од Huawei, P40 Pro, е телефон од највисоката класа, па очекувањата за неговата работа се соодветно поставени, а тука е секако и очекувањето од самиот бренд кој не разочарува со своите производи. Веруваме...