fbpx

СОВЕТИ

QLED телевизори во Македонија – каков е изборот и што да купите

QLED, технологијата по која станаа познати телевизорите од Samsung, ја објаснивме во претходните неколку статии. Истата е унапредување на постојната LED технологија, односно Samsung...

QLED vs OLED – кои се разликите помеѓу овие технологии и која е подобра...

Веќе пишувавме за QLED технологијата, со желба да забуните кои можат да настанат при избор на нов телевизор ги намалиме. Samsung е еден од...

Како да ослободите простор на вашиот компјутер по инсталација на Windows 10 надградба

Иако Windows 10 October Update е привремено паузирана поради проблем со бришење на податоци од корисниците, оваа надградба сепак беше инсталирана на голем број...

Синхронизирајте ги Вашите контакти со LinkedIn профили за да бидете еден чекор пред сите...

Без разлика дали ќе излезете на пазарот на труд за првпат, или ќе се префрлите на ново работно место, запознавањето нови колеги или остварување...

Како да проверите дали ви е безбеден рутерот

Пред некој ден се соочив со потреба да инсталирам нов модем, а стариот да го рестартирам и одново да ги подесам основните параметри (settings)...

YouTube канали што треба да ги следите (ТЕХНОЛОГИЈА)

Секој ден се случуваат стотици промоции на нови гаџети, графички картички, видео игри, камери и др. технолошки уреди. За да го одвоиш квалитетното од просечното,...

Пет начини сами да поправите паметен телефон, пред да го однесете на сервис

Дали телефонот престана да ви функционира правилно? Тоа не е причина за паника. Еве неколку начини да го поправите пред да го однесете на...

Како да си ги заштитите потрошувачките права ако ви дојде невообичаено висока сметка за...

Пред извесно време ми стигна сметка за мобилен телефон. Иако сум нормален корисник, и сметките ми се во редовната претплата од ~1.000 денари месечно...

Не постои совршена безбедност

Блутут секогаш ми бил сомнителен начин за размена на податоци. Дали размената ќе биде безбедна или не секогаш зависи од тоа кој од двата...

Google Chrome ќе има нов изглед, а еве како веднаш да го вклучите

Како што можевме да прочитаме неколку пати до сега, Google спрема редизајн на корисничкиот интерфејс на Chrome прелистувачот, а од тоа што можевме да...

Неколку начини како „паметно“ да купите и да чувате крипто

Во претходен пост аргументиравме дека во Република Македонија слободно е се што со Уставот и закон не е забрането, и зошто мислиме дека купувањето...

Samsung водич за користење на паметни телефони во сезоната на венчавки

Многу заљубени парови одлучуваат да го кажат судбоносното “да“ со пристигнувањето на пролетта, одбирајќи ја оваа сезона инспирирани од прекрасните пролетни бои и генерално...