fbpx

АКТУЕЛНО

Со NLB Smart POS, мобилниот телефон станува ПОС терминал

НЛБ Банка воведува нова услуга, целосно ново технолошко решение за прифаќање на бесконтактни плаќања со картички, NLB Smart POS, со кое трговците можат да го користат мобилниот телефон како ПОС терминал. NLB Smart POS...

Microsoft ја најави најновата надградба на Windows 11 со акцент на нови функции кај...

Како што се очекуваше, Microsoft официјално ја најави и пушти најновата надградба за нивниот Windows 11. Се работи за таканаречената „moment“ надградба кои ги има неколку во текот на годината, на страна од едната...

KDE ја претстави шестата верзија од нивната позната десктоп околина Plasma

Една од најпознатите десктоп околини на Linux, KDA Plasma, официјално ја доби својата шеста верзија. Корисниците кои веќе ја користат оваа десктоп околина, ќе можат да ја инсталираат најновата верзија, додека тие кои би...

Дојче Телеком со возбудливи иновации на Светскиот конгрес за мобилна технологија во Барселона

Дојче Телеком, како еден од водечките телекомуникациски оператори во светот, го претстави своето напредно портфолио на технолошки иновации на Светскиот конгрес за мобилна технологија (MWC) во Барселона. Новитетите вклучуваат високо-технолошки решенија за комуникација со...

Apple го откажува развојот на сопствен електричен автомобил

Автомобилот од Apple кој со години чекаме барем официјално да биде потврден од компанијата, сепак е откажан и веќе нема да биде развиван. Информацијата, како и сите досегашни информации поврзани со автомобилот, не е официјална,...

Легендарна понуда на телефонот Xiaomi 14

Oткриј го светот со бескрајни можности со новиот телефон Xiaomi 14. Искористи ја одличната понуда oд 26.02. дo 10.03.2024 и биди дел од легендарната приказна, затоа што со купување на телефонот Xiaomi 14, добиваш уште...

Samsung ја најавува новата и подобрена фитнес нараквица Samsung Galaxy Fit3

Скопје, 23 февруари 2024 г. — Samsung Electronics ја најави новата фитнес нараквица Galaxy Fit3 со напредната технологија на Samsung за следење на здравјето, инспирирајќи ги сите да се чувствуваат најздраво и да прифатат...

Новото ажурирање на One UI 6.1 ја носи Galaxy AI на повеќе Galaxy уреди

Скопје, 22 февруари 2024 г. – Samsung Electronics денес ја најави достапноста на карактеристиките на функциите Galaxy AI на повеќе Galaxy уреди преку новото ажурирање One UI 6.1 дизајнирано да ја продолжи демократизацијата на...

Apple најави нов протокол за шифрирање на iMessage кој ќе ги заштити корисниците од...

Apple денеска најави дека iMessage протоколот добива нов начин на шифрирање на комуникацијата, односно нов криптографски протокол кој е замислен да биде отпорен на идните квантни компјутери. Шифрирањето на комуникацијата, иако е скоро невозможно да...

Како апаратите за домаќинство на Samsung го скратуваат времето за извршување на домашните обврски?

Паметните системи во домот овозможуваат интеграција на различни уреди и системи во домот, кои можат да се контролираат преку паметните телефони, овозможувајќи им на корисниците да ги приспособат поставките и да управуваат со својот...

Новата Sticky Notes апликација за Windows одлично функционира со слики од екранот

Минатиот месец Microsoft најави дека подготвуваат доста голема надградба на нивната мала, едноставна и сигурно потценета апликација Sticky Notes. Не кажаа кога може да се очекува новата верзија, па истата сега е достапна за...

Дел од корисниците почнаа да го враќаат Apple Vision Pro по истекот на рокот...

Apple Vision Pro им стана достапен на корисниците на 2 февруари, дата кога тие што го имаа нарачано уредот можеа да го подигнат, а достапни беа и доволно примероци за купување во продавниците од...