fbpx

АКТУЕЛНО

LG Rollable е конкурентот на LG на уредите со екрани кои се превиткуваат

Во време кога на пазарот почнуваат да се стандардни уредите со екрани кои се превиткуваат и со тоа да се претвораат во повеќенаменски уреди, LG го има тој кој може да ги популаризира овие...

Vuzix претстави паметни очила со microLED технологија и дизајн како обични очила

Американската компанија Vuzix на CES 2021 саемот за технологија ги претстави своите најнови очила со изменета реалност. Овој вид на очила се веруваше дека масовно ќе се користат од страна на обичните корисници, но...

Три дена до претставувањето на Galaxy S21 – што може да се очекува да...

Како што неофицијално се најавуваше, Samsung оваа година ќе ја претстави Galaxy S серијата месец дена порано од обично. Настанот е официјално закажан за 14-ти јануари, четврток, а ќе може да се следи во...

Twitter ја суспендира сметката на Доналд Трамп и најави спречување на обидите за објава...

На задоволство на одредени групи кои одамна ја притискаат мрежата, Twitter вчера „перманентно ја суспендира“ сметката на претседателот Доналд Трамп. Тоа значи дека тој веќе не може да го користи својот омилен начин за...

Европски технолошки компании ги обвинуваат САД дека ги користат санкциите за да ги исклучат...

Европски технолошки раководители и дипломати ги обвинија Соединетите држави дека ги користат санкциите за да ги држат подалеку од кинескиот пазар и да обезбедат простор за американските компании. Во последниве две години САД воведоа агресивни...

Новите Sony телевизори донесуваат „когнитивна интелигенција“ и конечно нови гејминг карактеристики

Sony вчера ја претстави својата најнова генерација на телевизори за 2021 година. Претставени се 5 нови модели, од кои 3 се направени во LCD технологијата, а 2 во технологијата која ќе ги интересира тие...

Windows 10 ќе прикажува вести и други информации директно од таскбар лентата

За оваа година се најавува дека Windows 10 конечно ќе добие поголемо освежување на корисничкиот интерфејс, а изгледа сега ги гледаме и првите новини кои ќе бидат дел од оваа промена. Иако се очекуваат поголеми...

Samsung официјално го закажа претставувањето на Galaxy S21 за 14-ти јануари

Samsung официјално почна да ги испраќа поканите за нивниот „Unpacked 2021: Welcome to the Everyday Epic“ настан кој го закажа за 14-ти јануари со почеток во 16:00 часот по македонско време. Иако како и обично...

КупиКнига.мк: Најпродавани книги во Македонија за 2020 година

Зарем постои некој што пореално би ја претставил листата на најпродавани книги во Македонија за 2020 год. од единствената онлајн книжарница КупиКнига.мк која претставува агрегатор на понудата од скоро сите издавачки куќи во Македонија...

АЕТМ: Компаниите се повеќе отвораат онлајн продавници или одлучуваат да бидат дел од локална...

Пандемијата со корона вирусот влијаеше кон промена на навиките на домашните купувачи, кои согласно одговорите во прашалникот за е-купувачи, спроведен од АЕТМ на 2802 испитаници, 37% одговориле дека значително повеќе започнале да купуваат онлајн...

Xiaomi го претстави Mi 11 со одличен дизајн, Snapdragon 888 и 120Hz екран

Xiaomi ја претстави наредната генерација од нивната најдобра серија, Mi 11, барем за кинескиот пазар, по што се очекува претставување и за остатокот од светот, со можеби минимални разлики. Телефонот доаѓа со доволно новини и...

Македонецот е лидер во регионот за потрошувачка на цигари по најниска цена

Скопје 25.12.2020 –Република Северна Македонија е меѓу првите 10 земји во светот врз основа на преваленца на пушење и вкупниот број испушени цигари дневно по пушач. Податоците на Аналитика покажуваат дека преваленцата на пушење...