fbpx

НОВОСТИ

Со NLB Smart POS, мобилниот телефон станува ПОС терминал

НЛБ Банка воведува нова услуга, целосно ново технолошко решение за прифаќање на бесконтактни плаќања со картички, NLB Smart POS, со кое трговците можат да го користат мобилниот телефон како ПОС терминал. NLB Smart POS...

Неофицијални слики прикажуваат мал редизајн на Galaxy Z Fold6 во стилот на S24 серијата

Има уште доволно месеци до претставувањето на наредната генерација од Galaxy Z серијата на уреди, а истото обично се случува при крајот на јули или почетокот на август. Стандардно, SmartPrix во соработка со @evleaks објавија...

Microsoft ја најави најновата надградба на Windows 11 со акцент на нови функции кај...

Како што се очекуваше, Microsoft официјално ја најави и пушти најновата надградба за нивниот Windows 11. Се работи за таканаречената „moment“ надградба кои ги има неколку во текот на годината, на страна од едната...

Samsung доби 75 признанија на iF Design Awards 2024

Доделени се 75 награди во девет категории, од дизајн на производи до корисничко искуство за телевизори, апарати за домаќинство, паметни телефони и други уреди Скопје, 1 март 2024 г. – Samsung Electronics објави дека доби...

KDE ја претстави шестата верзија од нивната позната десктоп околина Plasma

Една од најпознатите десктоп околини на Linux, KDA Plasma, официјално ја доби својата шеста верзија. Корисниците кои веќе ја користат оваа десктоп околина, ќе можат да ја инсталираат најновата верзија, додека тие кои би...

Како вештачката интелигенција да се интегрира во наставата и медиумите – Меѓународен симпозиум на...

Институтот за комуникациски студии (ИКС) и ИРЕКС го организираа меѓународниот симпозиум „Медиумската писменост во доба на вештачката интелигенција: Проширување на границите на возможното“ како дел од проектот на УСАИД за медиумска писменост „Младите размислуваат“. Настанот се организира...

Дојче Телеком со возбудливи иновации на Светскиот конгрес за мобилна технологија во Барселона

Дојче Телеком, како еден од водечките телекомуникациски оператори во светот, го претстави своето напредно портфолио на технолошки иновации на Светскиот конгрес за мобилна технологија (MWC) во Барселона. Новитетите вклучуваат високо-технолошки решенија за комуникација со...

Google Maps добија побрз и подиректен начин за следење на навигацијата

Функција која Google ја најавија уште минатата година, сега им станува достапна на корисниците на Android и iOS. „Glanceable Directions“ е името на новата функција која е малку потешко да се преведе на македонски,...

Тим Кук повторно најави дека Apple влегуваат на големо во трендот на генеративна вештачка...

Повеќе од јасно е дека Apple ќе почне да ја интегрира генеративната вештачка интелигенција во нивните производи и апликации, но карактеристично за компанијата, тие тоа го прават подоцна од другите и без многу официјални...

KОПАОНИК БИЗНИС ФОРУМ 2024 – Новиот глобален контекст: Предизвиците на неизвесната иднина

Скопје, 28 февруари 2024 – Претстојниот викенд ни го носи најзначајниот настан во регионот, 31. Копаоник бизнис форум, кој ќе се одржи од 3 до 6 март во хотелот Гранд Копаоник. Централна тема на Форумот...

Google излезе со објаснување за „woke односот“ на Gemini

Изминатата недела излегоа информации за тоа дека „четоботот“ на Google, Gemini, е толку „woke“ што тоа е веќе проблем дури и за една ваква компанија. Поточно, се работи за проблем со прилично новата можност на...

Apple го откажува развојот на сопствен електричен автомобил

Автомобилот од Apple кој со години чекаме барем официјално да биде потврден од компанијата, сепак е откажан и веќе нема да биде развиван. Информацијата, како и сите досегашни информации поврзани со автомобилот, не е официјална,...