fbpx
back to top

ОПЕРАТИВНИ СИСТЕМИ

Корисниците веќе можат да ја инсталираат главната надградба на Windows 11 за оваа година

Microsoft обично ја пушта надградбата на Windows 11 во Release Preview каналот кога истата е подготвена за сите корисници, на неколку недели пред истата официјално да им ја пушти на корисниците кои не се...

iOS 17.5.1 донесува исправка за грешка за која Apple ќе мора сериозно да даде...

Apple вчера ја пушти iOS/iPadOS 17.5.1 надградбата која може да се каже дека дојде до некаде како изненадување, а и не донесе никакви новини. Истата донесе само исправка на грешки од кои главната беше...

Пристигна конкуренцијата на MacBook компјутерите – Microsoft ги претстави првите Copilot+ PCs со Snapdragon...

По подолго време на чекање, конечно дојде и денот кога Windows компјутерите стануваат сериозна конкуренција на успешната MacBook серија од Apple и нивните ARM чипови. Овие компјутери исто така се и првите направени целосно со...

Galaxy AI во рацете на 8,8 милиони луѓе: Револуцијата со вештачката интелигенција навистина сега...

Од Ник Портер (Nick Porter), потпретседател на Одделот за MX производи, стратегија и комерција, Samsung Европа Скопје, 20 март 2024 година – Samsung го претстави своето ажурирање на фирмверот One UI 6.1. Тоа ја носи...

Windows 11 бележи пад на пазарниот удел на сметка на постариот Windows 10

Главната верзија на Windows која ја користат корисниците во светот останува да биде Windows 10. Овој оперативен систем не само што не покажува знаци на намалување, тој изминатиот месец повторно врати дел од својот...

Започна да функционира системот за заштита од несакано следење преку мали Bluetooth уреди на...

Најавен пред една година, официјално започна да функционира системот за заштита од несакано следење развиен во соработка помеѓу Apple и Google. Овој систем требаше да биде пуштен уште минатата година, но беше одложен поради...

Wear OS 5 донесува подобрување на батеријата при вежбање кај паметните часовници

Во рамките на Google I/O 2024 оваа недела, конференција која очекувано е во главно насочена кон вештачката интелигенција, беше најавена и наредната верзија од Wear OS, оперативниот систем на којшто работат паметните часовници. Wear OS...

ChromeOS на Android може да биде конкурентот од Google на Samsung DeX

Android Authority ексклузивно објави информација со која најавува можна нова функција на која работи Google. Според информацијата, Google експериментира, односно ја тестира можноста нивниот ChromeOS да може да работи од Android смартфон. Целта на една...

Knox приказни: Задржете контрола над Вашата безбедност – користете ги Вашите податоци онака како...

Скопје, 14 мај 2024 г. – Нашите мобилни уреди ни се постојано во рацете и се потпираме на нив до таа мера што ретко излегуваме без нив од дома. Тие се нашето продолжение, а експлозивните...

Наредната верзија од Windows 11 се очекува автоматски да го вклучи шифрирањето на дискот...

Наредната главната надградба на Windows 11, која стандардно ќе биде достапна во есен, можно е да донесе една новина замислена да ја подобри безбедноста и приватноста на корисниците. Според информациите, при процесот на надградба на...

Apple изгледа ќе се договорат со OpenAI за користење на нивниот ChatGPT во наредните...

Се ближи WWDC 2024 конференцијата на која конечно ќе го видиме резултатот од работата на Apple со генеративна вештачка интелигенција изминатиот период. Тие ќе се приклучат на трендот на воведување на функции со ГВИ...

Microsoft го паузира пуштањето на нови функции кај Copilot

По долго време на активно развивање и наметнување на нови функции секаде каде што е можно, Microsoft најави мала пауза на пуштањето на новини кај нивниот Copilot во Windows 11. Ова е резултат на мислењата...