fbpx
back to top

ИНТЕРВЈУА

Преку Сеавус академијата за програмери до обучени Front-end „девелопери“

Сеавус Едукативниот и Развоен Центар (SEDC) пред неколку години ја основаше Академијата за програмирање, во рамките на која се изучуваат и основите и најпознатите технологии на Front-end развојот. Интеракцијата помеѓу корисниците и веб апликациите се...

Патот до успешна кариера во Quality Assurance со Сеавус Академијата за Тестирање Софтвер

За да се избегнат или минимизираат грешките што може да настанат во ИТ системот, потребно е софтверот навремено да се тестира и провери. Тестирањето на софтверот е дел од Quality assurance и се состои...

Со Телеком талент програмата на Сеавус до знаења и вештини за програмирање и тестирање

Компанијата за развој на софтвер и консултантски услуги, Сеавус, која е дел од групацијата Арикома, во текот на минатиот месец ја спроведе Телеком талент програмата, во чии рамки компанијата и оваа година организираше обука...

Ќе бидеме првата земја која го усогласила своето законодавство за сајбер-безбедноста со препораките на...

Со измените на Законот за електронски комуникации, кои се однесуваат на мобилните мрежи, a кои наскоро ќе се најдат во собраниска процедура веројатно ќе бидеме прва земја кој го усогласила своето законодавство во делот...

Интервју: Милица Весовиќ Денковска, Филип Морис Скопје

За искуствата од новолансираниот производ IQOS, е-трговијата како клучен аспект од стратегијата на компањата за продажба, особено во екот на пандемијата и позитивното искуство на нивните купувачи од нивната онлајн продавница, разговараме со Милица...

Биди дел од The Cool School

(Ова интервју не е направено од страна на Smartportal.mk, истото го пренесуваме на нашиот медиум.) Се ближи крајот на школската година, денот што сите ученици го очекуваат. Што значи тоа за Вас, како директорка на...

Интервју со проф. Димитар Ковачевски, Шеф на катедрата за Маркетинг при УАКС –...

Какви и колкави негативни ефекти има кризата предизвикана од вирусот COVID-19? На каков начин таа влијае врз луѓето и работењето на компаниите? Вирусот COVID-19 предизвика исклучително силна, и без преседан здравствена и економска криза која...

Како можеш да бидеш дел од првиот Online Startup Weekend Skopje?

На викендот од 24-ти до 26-ти април ќе се одржи првиот Online Startap Weekend Skopje -  Covid-19 edition. Македонија е една од 60-те земји ширум светот кои и се придружија на глобалната иницијатива на...

Супер вест за сите девојки кои сакаат да почнат со програмирање

Rails Girls работилницата по трет пат се организира во Македонија. Првата работилница беше одржана во 2014та година, додека втората се одржа лани. Ланската рабтилница предизвика големо внимание од почетничката ИТ популација. Токму за оваа работилница аплицираа повеќе од...

Интервјуто на Сундар Пичаи, Генералниот директор на Гугл

вакви празни интервјуа во кои директорите на ИТ гигантите „одат по јајца“ станаа стандард во САД.

Интервју со Никола Столник, организатор на Good Game: „Подготвуваме е-спорт спектакл во Скопје”

Ретки се можностите кога може да се пофалиме дека во Скопје се одржува некој ексклузивен настан од било која област, а уште поретки кога тој настан е во еСпорт и со габарит како Good...

Томо Рицов и Никола Врдољак во пресрет на најдобриот Викенд во годината: Во рамки...

Најголемиот регионален фестивал за комуникациската индустрија дванаесетта година по ред ќе ги собере комуникациските стручни лица од целиот Регион кои во рамки на Фестивалските предавања, панели и дискусии ќе говорат на најактуелните теми од...