fbpx

ИНТЕРВЈУА

Јане Узуновски, EmbedSocial

Јане од EmbedSocial: Нашата платформа брои илјадници корисници

Македонската стартап сцена е скромна, но сепак има со што да се пофали. Тука се EmbedSocial, стартап кој има за цел да се поттикне интеракција...
Мартина Бошковска, СПФИНКИ

Мартина од СПФИНКИ: Работиме за да откриваме нови можности за студентите

Ја опишуваат како одличен студент, а важи и за една од најколегијалните на ФИНКИ. Мартина Бошковска е активист на студентскиот парламент на ФИНКИ. Со...
Перо Сарџоски

Перо Сарџоски, иноватор: Само здраво образование може да донесе здрава иднина

Иноватор, истражувач, едукатор. Перо Сарџоски е веројатно човекот со најголема пасија за едукација и истражување кој ќе го сретнете. Секогаш максимално посветен на работата,...
Жаклина Анѓелковска, Божиновски инженеринг

Жаклина, една од најдобрите магистри на Архитектонски: Архитектурата треба да зборува за своето време...

Посветена, одговорна, амбициозна. Архитектурата и' е животна пасија. Сака да создава решенија од светски калибар. Моментално работи во реномираното архитектонско студио Божиновски инженеринг. Станува...
Ѓорги Селков, Часот на планетата Земја

Ѓорги Селков: Ja предизвикавме природата на двобој, сега е време да реагираме веднаш

Уште три дена не' делат од спектакуларниот настан "Часот на планетата Земја". Меѓу другите земји, како поддржувач ќе биде и Македонија. Идејата е да...
Васил Стојчев

Васил Стојчев: Фриленсер сте? Офлајн маркетинг е решението за вас

Скромен и културен. На 20 години го започнал својот прв бизнис. Од визитки, до сложувалки, па се' до апликација за визуелизација и офлајн маркетинг....
Марио Савовски

Марио Савовски: Откриена вистината за човекот што лебдеше над МРТВ

Дали го видовте човекот што лебди над зградата на МРТВ? ? Видеото е поврзано со мистериозниот сајт по име 0101001101001011. На главната страница стои пораката...
Sвонко Вугрешек

Звонко Вугрешек: Магистер на Архитектонски и член на Design Morphine

Звонко Вугрешек е архитект и алгоритамски дизајнер - член на Design Morphine. Неодамна стана магистер на Архитектонскиот факултет во Скопје. Покрај студиите, Звонко работеше...
Бојан Ковачки, X-review, ФИНКИ, TUC, веб програмирање

X-review, проект на магистрантот Бојан Ковачки и тимот од техничкиот универзитет во Германија

Oд студент на ФИНКИ до магистрант на Техничкиот Универзитет во Кемниц, Германија. Разговаравме со младиот и амбициозен Бојан Ковачки. Со тим студенти од истиот универзитет...
Sozdadi.com, социјално претприемништво, Tech.O

Илина Вељановска: Со “Создади” ќе им помагаме на маргинализираните креативци и мали бизниси

Илина Вељановска e минатогодишен победник на Social Impact Award Macedonia и основач на првата регионална платформа за развој на локално претприемништво - Sozdadi.com. Ние си...
Адева, Female Bootcamp, жени во ИТ индустрија

Адева со обука ќе го поддржува развојот на ИТ вештините на жените во Македонија

1. Кои се Адева? Адева е македонски старт-ап кој што соработува со стартапи и софтверски компании од Европа и САД. Нашите активности и продукти се...

Интервју со Игор Попов, еден од основачите на НајдиДом.мк

Што точно претставува вашата веб страна, односно како би ја објасниле на читателите за тие наједноставно да го разберат концептот ? НајдиДом.мк е агрегатор...