fbpx

НАУКА И ИСТРАЖУВАЊА

Google во соработка со истражувачи успеаја да направат мапирање на поврзаноста во мозок со...

Истражувачи од Google во соработка со за нас не толку познатиот Janelia Research Campus од американската сојузна држава Вирџинија, објавија дека успеале да...

Како до промена? Да ги избереме најдобрите за јавните претпријатија

(22.01.2020, Скопје) Институтот за демократија „Социетас Цивилис“ (ИДСЦС), веќе две години истражува како се избираат управните и надзорни одбори во јавните претпријатија...

Microsoft планира да има негативен јаглероден отпечаток до 2030 и да го отстрани целиот...

Microsoft како компанија реши да стане пример за тоа како барем големите компании кои имаат доволно средства, треба да се однесуваат спрема своето влијание...

SpaceX го тестираше својот систем за итно одвојување на модулот со астронаути при проблеми...

SpaceX во текот на вчерашниот ден го тестираше својот систем за итно одвојување на модулот за астронаути Crew Dragon којшто би требало да се вклучи...

Истражување на The New York Times покажува до кој степен е дојдено следењето на...

На сите ни е јасно дека телефоните кои ги користиме во денешно време се „злоупотребуваат“ за следење на нашата локација, а тука...

Претставен систем кој го собира јаглеродниот диоксид од камионите и го чува во посебни...

Истражувачи од „Swiss Federal Institute of Lausanne“ или кратко EPFL претставија систем на којшто тие работат, а кој треба да ја намали емисијата на...

Одржано стручно предавање за специјализанти во рамки на иницијативата „Македонски медицински амбасадори“

Скопје, 16.12.2019 година – На 14.12.2019 (сабота), со почеток од 18:00 часот во Центарот за дизајн и иновации „Јавна соба“ се одржа стручно предавање наменето...

Планетата Меркур вчера помина „преку сонцето“ овозможувајќи интересна глетка од Земјата

Во текот на вчерашниот ден планетата Меркур, која е една од двете планети кои се поблиску до сонцето од Земјата, помина пред...

Научниците со помош на вештачката интелигенција го разбраа бебешкото плачење

Дали некогаш сте слушнале како плаче бебе? Без разлика дали е во прашање вашето бебе или туѓо, звукот секако не е пријатен....

Дури 84% од родителите се загрижени за онлајн безбедноста на нивното дете, но не...

Дури 84% од родителите ширум светот се жалеле за безбедноста на нивните деца, според последното истражување нарачано од Касперски и спроведено од...

Google објави значителен напредок во нивниот развој на квантен компјутер

Развојот на квантен компјутер е нешто што се трудат да го постигнат повеќето поголеми ИТ компании. Овие компјутери функционираат целосно различно од компјутерите кои...

Почетокот на Светската недела на вселената во Македонија со моќна порака за инклузија –...

Денес започнува годишната прослава на Светската недела на вселената во Македонија, со темата "Месечината: Порта кон ѕвездите". Целта на овој настан на глобално ниво е...