fbpx

АПЛИКАЦИИ И СОФТВЕР

Opera претстави Crypto Browser со кој го започнуваат патот кон Web3 интернет комуникацијата

Opera останува еден од најпознатите интернет прелистувачи на пазарот кој веќе со години е доминиран од страна на Google Chrome. Останатите прелистувачи бараат начин како да дојдат до повеќе корисници, а Opera тоа го...

Brave прелистувачот надмина 50 милиони месечни корисници со петта година по ред на дуплирање...

Уште од самиот почеток Brave привлекува посебно внимание на пазарот, поради тоа што основач на компанијата е еден од основачите на Mozilla, а исто така и поради најавите дека се работи за прелистувач кој...

Microsoft тестира VRR кај Edge прелистувачот

VRR, односно Variable Refresh Rate, е функција која обично е поврзана со гејмингот. Истата, кратко кажано, овозможува синхронизирање на стапката на освежување на играта со стапката на мониторот или телевизорот со цел да не...

Критики кон познатиот Norton за вклучување на софтвер за „копање“ на крипто валути

Едно од најпознатите софтверски решенија за интернет безбедност, Norton 360, реши да во својот пакет вклучи и софтвер за копање на крипто валути, без истото посебно да го рекламира или да го направи да...

Shazam додатокот за Google Chrome овозможува брзо препознавање на музика од десктоп компјутерите

Познатиот сервис за препознавање на музика Shazam, кој можеби и не е до толку потребен во денешно време кога музика се слуша преку стриминг сервисите, пушти додаток (екстензија) за Google Chrome. Сепак, овој додаток сигурно...

Директорот на Signal се повлече од својата позиција, ќе остане во одборот на директори

Преку блог објава на страната на Signal, директорот на непрофитната фондација и нејзин основач, Мокси Марлинспајк, објави дека се повлекува од својата позиција, а како главна причина за истото ја наведува спремноста на тимот...

DuckDuckGo работи на интернет прелистувач за десктоп

DuckDuckGo, кои започнаа како интернет пребарувач чија главна карактеристика е приватноста, со тек на годините и огромната популарност, почна да нуди уште неколку други сервиси. Од компанијата веќе подолго време имаат интернет прелистувачи за...

Google дури сега официјално го згасна Google Toolbar

Google Toolbar е име кое сигурно го имате заборавено, а многу го немаат ни слушнато. Овој мал додаток за Internet Explorer беше претставен на 11ти декември 2000 година. Во тоа време им овозможи на...

LastPass повторно ќе стане независна компанија

LastPass беше еден од најпознатите менаџери на лозинки кој на корисниците им овозможува одлични функции кои редовно беа надградувани. Сепак, популарноста на овој сервис падна кога компанијата мајка, LogMeIn беше продадена на две инвестициски...

Bitdefender ја гаси својата бесплатна верзија за корисниците на Windows

Bitdefender е еден од најпознатите брендови во светот во областа на онлајн безбедноста. Покрај нивните неколку пакети на производи за антивирусна заштита, тие нудат и бесплатна верзија која секако доаѓа со нешто послаби карактеристики,...

Google Play Games доаѓаат на Windows идната година

Google Play Games, односно сите достапни игри на Android телефоните и таблет компјутерите, од идната година ќе им станат достапни и на корисниците на Windows. Оваа новина е најавена од страна на Google, иако...

Microsoft реши да не го отежнува избирањето на различен прелистувач од Edge како главен...

Microsoft сака да го користите нивниот интернет прелистувач Edge, па не е непознато за компаниите да користат различни тактики, покрај рекламирањето, за да ја постигнат саканата цел. Оваа недела можевме да прочитаме дека доколку...