fbpx

АПЛИКАЦИИ И СОФТВЕР

Netflix започна со тестирање на најавената достапност на игри

Netflix ќе започне да овозможува и играње на игри, како нов вид на содржина од сервисот, покрај досегашните филмови, серии и документарци. Оваа секако е начин како да останат главни на пазарот по појавата...

Facebook Messenger го слави својот 10ти роденден со неколку новини

Една од најпопуларните и најмногу користени апликации за разговори во светот, Messenger од Facebook, оваа недела полни 10 години на постоење. Од компанијата за оваа пригода донесоа неколку новини во апликацијата кои треба да...

Play Store ќе почне да прикажува оценки и коментари според локацијата и уредот кој...

Оценките кои ги има една апликација во Play Store, како и коментарите кои ги оставаат корисниците, се доста важен фактор како за корисниците, така и за програмерите. Оценката на една апликација директно влијае кон...

Facebook ја претстави виртуелната платформа за состаноци Horizon Workrooms

Horizon Workrooms е најновиот производ од Facebook, поточно Oculus делот, наменет и инспириран од ситуацијата во која се наоѓа светот изминатите година и пол. Повеќето состаноци се одржуваат онлајн преку сервисите за видео конференции,...

Microsoft го прикажа редизајнот на Paint апликацијата во Windows 11

Апликациите од Microsoft кои се дел од Windows ќе добијат нов изглед исто како и оперативниот систем, односно сите ќе бидат редизајнирани во стилот на Windows 11. Од тоа што досега можевме да го...

Tinder воведува можност за потврда на идентитетот на корисниците со личен документ

Tinder слободно може да се каже дека е мрежата број 1 во светот за запознавање на луѓе за „романтични цели“. Еден од главните проблеми кај ваквите мрежи е идентитетот на луѓето, односно сигурноста дека...

Facebook ја прошири достапноста на шифрирана комуникација и кај аудио и видео разговорите во...

Иако не толку очигледно поставена, што прави да се заборави дали функцијата е уште достапна, Facebook Messenger има можност за шифрирани разговори уште од 2016 година. Овие разговори не се вклучени автоматски за секој...

Microsoft почна со редизајнот на нивните апликации во Windows 11

Microsoft вчера ја пушти најновата тест верзија од Windows 11 за корисниците кои можат да го користат новиот оперативен систем преку Windows Insider програмата. Новата верзија е достапна за двата канали од програмата, односно...

Stardock ја претстави својата позната алтернатива за Старт менито и на Windows 11

Stardock, компанијата која овозможува повеќе алатки за промена на изгледот и функционалноста на Windows повеќе од 20 години, ја претстави Start11, најновата верзија од својата позната апликација за промена на Старт менито во Windows. Како...

Достапен Firefox 91 со подобрувања кај приватноста на корисниците

Firefox прелистувачот од Mozilla, кој иако продолжува да го губи пазарното учество, останува еден од најдобрите на пазарот, оваа недела ја доби својата 91ва верзија. Оваа верзија, како и секогаш, е достапна за сите...

Super Duper Secure Mode треба да ја зголеми безбедноста на Microsoft Edge со мало...

Vulnerability Research тимот на Microsoft Edge објави нова функција која ќе ја добие прелистувачот од компанијата, која треба да ја подобри значително неговата безбедност и има навистина интересно име. Super Duper Secure Mode е името...

Windows 11 ќе добие нова функција за концентрација при работа која доаѓа со интегриран...

Windows 10 веќе има функција која овозможува исклучување на известувањата со цел тие да не пречат во работата. Сепак, оваа функција е прилично едноставна и овозможува избор на каков вид и од кои апликации...