fbpx

АВТОМОБИЛИЗАМ

Елон Маск најави откривање на Tesla Robotaxi на 8 август оваа година

Елон Маск, стандардно преку сега неговата мрежа X, најави дека Tesla ќе влезе на пазарот на такси со автономни возила. Tesla Robotaxi сепак не е нешто за кое првпат се слуша, а Маск со...

Apple го откажува развојот на сопствен електричен автомобил

Автомобилот од Apple кој со години чекаме барем официјално да биде потврден од компанијата, сепак е откажан и веќе нема да биде развиван. Информацијата, како и сите досегашни информации поврзани со автомобилот, не е официјална,...

Apple го одложува претставувањето на нивниот се’ уште неофицијален електричен автомобил за две години

Работата на сопствен електричен автомобил од страна на Apple се’ уште е во рамките на шпекулации, но тие редовно излегуваат да не информираат до каде е со работата. По едното неофицијално одложување за 2026 година,...

Honda ја најави „Honda 0“ серијата на целосно електрични автомобили која ќе биде претставена...

Во рамките на CES 2024, Honda претстави нова серија на автомобили кои ќе бидат целосно електрични, а донесуваат и целосно преработен систем, како и дизајн. Серијата е наречена Honda 0 Series, односно Honda Zero, а...

Renault 5 оваа година се враќа како целосно електричен и модерен автомобил

Можеби не толку легендарен како Renault 4, сепак и Renault 5 беше еден од повеќе познатите автомобили пред 50 години, а остана на пазарот до средината на деведесеттите. Во 2021 Renault најави дека планира да...

Xiaomi влезе на пазарот на електрични автомобили со доста сериозен конкурент на Tesla

На настан во Пекинг кој се одржа вчера, Xiaomi го претстави SU7, нивниот прв електричен автомобил. Со ова од компанијата сериозно излегуваат од рамките на нивните досегашни производи, а се подготвуваат и за конкуренција...

TomTom во соработка со Microsoft ќе донесат вистински асистент во автомобилите

TomTom, познатата компанија по нивниот систем за навигација, најавија дека работат на асистент за автомобилите направен на генеративна вештачка интелигенција. Кратко кажано, генеративната вештачка интелигенција ја доби својата популарност со претставувањето на ChatGPT, па во...

Tesla Cybertruck побрз во трка со Porsche 911 додека со себе влече друг 911

Tesla Cybertruck, кој повеќе пати беше одложуван, а доста силно беше најавен, посебно со футуристичкиот изглед, конечно ќе почне изгледа да се продава. Додека тоа точно да се види, односно дали и кога ќе почне...

Tesla изгледа конечно ќе започне со достава на првите Cybertruck возила до крајот на...

Tesla го претстави нивниот прв „пикап“, целосно електричен се разбира, уште во 2019 година. Футуристичкиот автомобил, кој има дизајн како ниту едно друго возило досега, го привлече вниманието на публиката. Кога на тоа ќе...

Honda, GM и Cruise најавуваат сервис за превоз на патници со автономни возила во...

Honda, заедно со General Motors и Cruise најавија дека планираат заеднички да започнат со сервис за превоз на патници со автономни возила во Токио. Овој сервис е планиран за почетокот на 2026, а трите...

Honda го претстави нивниот прв целосно електричен SUV

Honda во САД го претстави својот прв целосно електричен SUV автомобил. Се работи за веќе познатиот Prologue модел, а ќе биде достапен од идната година како Honda Prologue SUV. Овој автомобил треба да има можност...

“Off Road” авантура со Аутомакедонија

Аутомакедонија, водечкиот дистрибутер на корејскиот бренд SsangYong во Македонија, организираше "Off Road" настан за прв пат посветен на новинарите и го обележа влезот на новото 100% електрично Korando на македонскиот пазар. Турата на нерамен...