Неодамна Samsung ја претстави новата генерација паметни часовници Galaxy Watch5 и Galaxy Watch5 Pro, холистичка здравствена иновација опремена со паметни можности за следење на спиењето, персонализиран дизајн и подобрена издржливост што ги обликува секојдневните навики за здравје и благосостојба. Па како да го извадиме максимумот од секојдневните фитнес активности? Одберете ја вашата омилена боја, персонализирајте ги функциите и следете ги следниве 13 совети:

  1. Колкав е вашиот пулс во мирување?

За ефикасно да вежбате за да го подобрите вашето здравје, треба да го следите пулсот. Вашиот пулс делува како водич за целокупното здравје, бидејќи покажува колку е тешко да се работи за да се испорача кислород, хранливи материи и други материјали низ телото. Ова започнува со вашиот пулс во мирување. Вашиот пулс во мирување е бројот на отчукувања на срцето во минута додека сте во мирување. За здрав возрасен човек, тој се движи помеѓу 50 и 70 отчукувања. Како што го подобрувате вашето здравје, оваа бројка ќе се намалува. Тука на сцена стапува новиот Watch5 и Watch5Pro кои будно ве следат. На пример, ако вашето срце падне надвор од нормалниот опсег во секое време, Galaxy Watch5 и Watch5Pro ќе ве предупредат.

  • Постојано следете го вашиот пулс

Покрај тоа што го знаете пулсот во било кој момент, можете да ги следите неговите промени за време на физичките активности како што се тренинзите.  Galaxy Watch5 и Galaxy Watch5 Pro им обезбедува на корисниците податоци за обновување, вклучителн о и отчукувањата на срцето по интензивно вежбање и приспособени препораки за потрошувачка на вода врз основа на губење пот. Кога вежбате, повеќето лекари и тренери ќе ви кажат да се стремите кон целниот пулс од околу 55-85% од вашата максимална срцева фреквенција. Одржувањето на ова ниво на интензитет ќе го подобри вашето кардиоваскуларно здравје, а притоа нема да го пренапонира вашето тело. Ако не го достигнувате ова ниво, тоа значи дека веројатно не вежбате доволно.

  • Максимизирајте го вашето закрепнување

Подеднакво важно како и тренингот е закрепнувањето, кое првенствено се постигнува кога спиете. Сепак, не секогаш сонот е доволно квалитетен како би ни обезбедил оптимално ниво на закрепнување. Додека одмарате, вашето тело минува низ фази, од кои секоја помага во закрепнувањето од претходниот ден. Најважната фаза од сонот е фазата позната како брзо движење на очите или РЕМ. Тука вашиот ум се опоравува од претходните 16 (или повеќе) часа будност. Оваа фаза е најкраткиот период на спиење, но е еден од најважните, бидејќи може да го доведе телото до неговиот целосен потенцијал. Потоа, тука се другите фази на спиење каде што вашиот мускул се опоравува. Без да ги поминете потребните часови секоја вечер во овие фази, ќе останете воспалени и со намален капацитет на мускулите за  следниот ден. Watch5 и Watch5Pro ви овозможуваат да следите колку време поминувате во секоја фаза на спиење. Со овие информации, можете да направите промени во вашата рутина пред спиење за да го максимизирате закрепнувањето, како што е легнување порано или прилагодување на собната температура. А за уште поголема помош, Watch5 и Watch5 Pro имаат сензор SPO2, уред кој може да го мери нивото на кислород во крвта за да идентификува дали имате апнеја при спиење. Постигнете подобрени навики за спиење со напредниот Sleep Coaching  кој обезбедува приспособена месечна програма со водич. Преку интеграцијата на SmartThings, Galaxy Watch5 автоматски ги поставува поврзаните светла, единиците за наизменична струја и телевизорите на претходно одредени поставки што создаваат идеална средина за спиење . Корисниците можат да спијат сигурно и здраво знаејќи дека подобрената детекција за пад гарантира дека контактот за итни случаи ќе биде известен доколку вие или некој близок се сопне дома или доколку паднете од креветот .

  • Поставете цели и остварете ги

Можете исто така да поставите широк спектар на фитнес цели што може да се следат со помош на паметниот часовник. Можете да интегрирате други паметни уреди во фитнес услугата на вашиот часовник и да ги следите сите ваши статистики поврзани со здравјето директно на вашиот зглоб, како што се вашата тежина, колку долго стоите и внесот на калории. Како потсетници, часовникот ќе ве предупреди кога сте постигнале и не сте завршиле цел тој ден, за да не излезете од колосек.

  • Создадете подобрa рута за трчање или планинарење

Galaxy Watch5 и Galaxy Watch5 Pro доаѓаат со GPS сензор за следење на вашите движења. Податоците за вашата локација се користат за креирање мапа на вашите трчања, прошетки и други активности на отворено, кои можете да ги прегледате подоцна. Со овие податоци, можете да зацртате трчање и пешачење за идните трчања. Исто така, ве одржува побезбедни за време на џогирање доцна навечер или рано наутро, бидејќи вашата локација се следи постојано. Моќен и создаден да трае, Galaxy Watch5 Pro ја има најголемата батерија во Galaxy Watch. Тој е 60% поголем од Galaxy Watch4, што е клучно за да биде во чекор со вас додека освојувате нова рута. Искористете ги предностите на GPX, достапен за прв пат на Galaxy Watch. Со Route Workout одете на планинарење и снимајте и споделете со колегите во апликацијата Samsung Health. Исто така, можете  да преземете маршрути за пешачење и велосипед додека тренирате за следната трка или сакате да ја промените вашата рутина. Додека пешачите или возите велосипед, внимавајте на патеката, а не на мапата, со интуитивни насоки од кривина по кривина. Кога ќе бидете спремни да се вратите дома, Galaxy Watch5 Pro лесно ќе ве однесе со Track back, што ве враќа на патот на по кој сте дошле.

Нарачајте пред сите!

Нарачајте Watch5 и Watch5Pro во промотивниот периодот до 25.8. купите Galaxy Watch5 или Galaxy Watch5 Pro, добивате Galaxy Buds Live како подарок во вредност од 10 .999 денари. Повеќе информации на следниот линк: https://www.samsung.com/mk/offer/preorder-galaxy-watch5

Претходна статијаWindows 11 2022 Update треба да биде името на големата надградба на системот оваа есен
Следна статијаiPadOS 16 нема да биде пуштен заедно со iOS 16 и ќе дојде нешто подоцна