fbpx
back to top

НОВОСТИ

Pazar3.mk претстави нови редизајнирани мобилни апликации

Веќе 18 години Pazar3.mk е синоним за онлајн купопродажба, место каде што секој го пронаоѓа посакуваниот нов дом или каде што се стигнува до новиот автомобил од соништата. Pazar3 е повеќе од веб сајт...

Windows 11 бележи пад на пазарниот удел на сметка на постариот Windows 10

Главната верзија на Windows која ја користат корисниците во светот останува да биде Windows 10. Овој оперативен систем не само што не покажува знаци на намалување, тој изминатиот месец повторно врати дел од својот...

Microsoft додаде поддршка за „passkeys“ за сите кориснички сметки

Microsoft веќе одамна овозможува најава на корисниците на нивните сметки без користење на лозинка, со добивање на известување за најава преку Microsoft Authenticator апликацијата. Сепак, иднина на тргањето на лозинките како начин на најава ќе...

Започна да функционира системот за заштита од несакано следење преку мали Bluetooth уреди на...

Најавен пред една година, официјално започна да функционира системот за заштита од несакано следење развиен во соработка помеѓу Apple и Google. Овој систем требаше да биде пуштен уште минатата година, но беше одложен поради...

Twitter веќе официјално не постои

Процесот на префрлување на основните системи од Twitter.com на X.com конечно е завршен, објави Елон Маск преку неговиот X профил. Со ова може да се каже дека официјално е ставен крајот на Twitter брендот кој...

VMWare ги направи своите Hypervisor Pro десктоп апликации бесплатни за користење

VMWare, кои веќе неколку години се во сопственост на Broadcom, во процесот на интеграција на нивните сервиси во новата компанија, направија промена кај видот на лиценци. Двете доста познати апликации, Workstation Pro и Fusion Pro,...

Во Охрид се одржа 20-тото издание на Меѓународната регулаторна конференција за телекомуникации

Охрид беше домаќин на 20-тото издание на Меѓународната регулаторна конференција за телекомуникации во организација на Агенцијата за електронски комуникации (АЕК). Под насловот „Премостување на јазот – влез во новата дигитална ера“, присутните на Конференцијата...

„Макпетрол“: Со позитивна енергија во Градски Парк да застанеме на патот на врсничкото насилство

Отворен настан во Градски Парк за децата, младите, родителите и за сите што сакаат да се спротивстават на врсничкото насилство в сабота (18 мај) ќе се одржи во рамки на општествено одговорната кампања на...

Второто и уште поголемо издание на HR.Weekend: Интердисциплинарни теми и најголемите експерти наесен во...

Скопје, 16 мај 2024 г.  – Второто издание на исклучително успешниот HR.Weekend ќе се одржи и оваа година во рамките на Weekend.17 од 19 до 22 септември во Ровињ. Ова уште поголемо издание на...

Wear OS 5 донесува подобрување на батеријата при вежбање кај паметните часовници

Во рамките на Google I/O 2024 оваа недела, конференција која очекувано е во главно насочена кон вештачката интелигенција, беше најавена и наредната верзија од Wear OS, оперативниот систем на којшто работат паметните часовници. Wear OS...

“Технологија за тебе“: Матурантите на ФЕИТ се натпреваруваа во примена на микропроцесорски системи

Средношколци од десет средни училишта за техничко образование од Македонија, вчера на Факултетот за електротехника и информациски  технологии (ФЕИТ) се натпреваруваа во практична примена на знаењата преку употреба на развојни микропроцесорски системи. Натпреварот е...

Google I/O 2024 беше целосно посветена на вештачката интелигенција

Google вчера ја одржа нивната позната Google I/O конференција и како што можеше да се претпостави и очекува, истата беше целосно насочена кон напредокот во развојот на вештачката интелигенција. Од компанијата истакнаа дека тие инвестираат...