fbpx

АКТУЕЛНО

Наши млади иноватори се победници на натпреварот „Идеи за акција“ на Светска банка

Светска банка и Зиклин центарот при Бизнис школата Вартон на Универзитетот во Пенсилванија ги објави победниците на својот глобален натпревар „Идеи за акција“ (Ideas4Action). Еден од седумте победници, во конкуренција од 4.000 тимови се младиот...

А1 Game Fest 2020 и оваа година ги надмина очекувањата

Скопје, 23.12.2020г. –  A1 Македонија, организаторот на А1 Game Fest 2020, најголемиот е-спорт и гејминг настан во земјава, во соработка со GG.MK и оваа година понуди вистинска забава за сите гејмери, трет пат по...

„Големото спојување на Јупитер и Сатурн“ видливо од Земјата го достигна својот „врв’ во...

Нешто што во одредена форма се случува на секои 20 години, спојување на планетите Јупитер и Сатурн, од гледна точка од Земјата, оваа година е во толку голема близина, да како појава се случува...

Apple планира да започне со производство на автономно возило со нова технологија за батерии...

Со години веќе се чека на некакво официјализирање на работата која Apple ја има започнато во областа на автономни возила. Оваа компанија веќе со години ги менува стратегиите, вработените, како и лидерите на тимот...

Smartus.mk со одлични новогодишни и божиќни попусти на нивните производи

Изберете нешто од новогодишниот каталог и изненадете ги вашите сакани со совршениот подарок и тоа по одлична цена. Понудата вклучива богат асортиман на безжични правосмукалки од брендот Jimmy, добро познатите роботски правосмукалки на Xiaomi...

Избрано победничко решение на предизвикот „Портал за отворени општини“

Здружението за истражување и анализи ЗМАИ, во соработка со Фондот за иновации и технолошки развој, во период 14.12 – 17.12.2020, организираше 4 дневен хибриден Предизвик за креирање на онлајн портал за отворени општини, како...

САД ја одобри втората вакцина во земјата за COVID-19, овој пат таа од Moderna

По одобрувањето на вакцината од Pfizer и BioNTech, американската Администрација за храна и лекови (FDA), ја одобри и втората вакцина за COVID-19 во оваа земја. Оваа одлука беше очекувана со оглед на објавените резултати...

Големо хакирање на производите од SolarWinds овозможи упад во повеќе државни институции во САД

Изминатата недела во САД излезе информацијата за хакирање повеќе државни институции, како и приватни компании. Хакот доаѓа преку напад на софтверот на американската компанија SolarWinds која е една од најпознатите во своето поле и...

Прогласени победниците на „Сајт на годината“ за 2020

Фејсбук групата „Ковид19 искуства и совети“ е победник на годинешниот избор за Сајт на годината, што „Media Solutions“, која е сопствeник на платформата keepaneye.mk, со поддршка на Министерство за култура го организираше по 11 пат....

Huawei доби условно зелено светло во Германија – владата ја одобри одредбата за безбедност

БЕРЛИН - Германската влада во средата донесе одлука да дозволи употреба на технологија од Huawei на мобилните мрежи 5G во замена за гаранции од кинеските продавачи за безбедноста на нејзината опрема, со укор кон администрацијата...

ФИТР: Основан Стартап совет кој ќе креира стратегија за брз развој на стартап екосистемот

Фонд за иновации и технолошки развој за првпат во земјава, формира Стартап совет чија примарна цел е да ја претставува стартап заедницата и да ги застапува нејзините интереси во процесот на креирање и носење...

Zoox од Amazon го претстави своето автономно, целосно електрично такси

Zoox е компанија која започна со својата работа во 2014 година со цел да развие автономно, целосно електрично возило кое ќе се користи за превоз на патници, односно кратко кажано такси. Amazon ја купува компанијата...