fbpx

КОМПАНИИ И ИНСТИТУЦИИ

Петров на 2021 ITU Regional Innovation Forum for Europe: Забрзано работиме на трансформација на...

Дигиталната трансформација е неопходен чекор кој мора да го преземеме за да имаме успешни претприемачи, иновации и развој на стартап екосистемот, и затоа ФИТР во изминатиот период презема конкретни чекори кон побрза дигитална трансформација...

ФИТР за првпат со предизвик за социјално претприемништво

Во рамките на јавниот повик ќе бидат кофинансиран социјални претпријатија кои се фокусираат на минимум една од целите за одржлив развој на Обединетите Нации. Ќе се бараат решенија кои ќе овозможат ставање крај на...

А1 Македонија со нова ИКТ услуга за бизнис сегментот

Скопје, 14.09.2021г.-А1 Македонија најавува воведување на најновата ИКТ услуга – Offensity која им помага на компаниите да ги идентификуваат слабостите и безбедносните пропусти во нивната јавна интернет инфраструктура и преку добиените извештаи и потребни...

Крива Паланка – уште една општина со паметно улично осветлување

Уште една општина во Македонија ја започна трансформацијата во паметен град со поставување паметно улично осветлување. Во Крива Паланка поставен е систем со над 2000 светилки коишто се вклучуваат и исклучуваат по потреба, а...

СЕММ бара професионално известување од медиумите и транспарентност од институциите за несреќата во Тетово

Медиумите се должни, особено кога се работи за информации што се однесуваат на загуби на човечки животи, да го почитуваат Член 1 од Кодексот на новинари: "Новинарот треба да објавува точни, проверени информации и...

Apple го одложи скенирањето на сликите на корисниците за детска порнографија

Apple минатиот месец најави дека со новите верзии од нивните оперативни системи, кои треба да станат достапни од септември/октомври, ќе започнат со скенирање на сликите на корисниците за детска порнографија. Тие објаснија дека скенирањето ќе...

Групацијата АРИКОМА ја презема шведската компанија Stratiteq

Кон крајот на 2020 година, групацијата  АРИКОМА, ИТ холдинг, во сопственост на чешката KKCG, ја купи компанијата за развој на софтвер и консалтинг, Сеавус. Деновиве, АРИКОМА направи уште еден чекор кон својата меѓународна експанзија,...

Средба Деспотовски – Холштајн – презентиран новиот концепт на поттикнување на инвестиции

Директорот на Дирекцијата за технолошко индустриските развојни зони, Јован Деспотовски и Амбасадорката на Сојузна Република Германија во С. Македонија H.E. Анке Холштајн остварија средба на која се разговараше за постојните и новите инвестиции од...

САД им издале дозвола на Huawei да купуваат чипови наменети за автомобилската индустрија

После две години на рестрикции, Huawei конечно добива мало олабавување од страна на САД кои им имаат издадено лиценци за дозвола за купување на чипови наменети за автомобилската индустрија. Информацијата ја објавува Reuters од каде...

Xiaomi ќе престане да го користи Mi брендот кај своите производи

Xiaomi, еден од најпознатите брендови во светот, од оваа година планира да почне повеќе да го користи својот бренд кај производите кои ги продава, односно својот бренд да го става повеќе во преден план. Таа...

Министерство за култура и ФИТР: Го штитиме македонскиот јазик преку дигитализација на над 5...

Предизвикот е наменет за претпријатија кои можат да понудат иновативно решение, сами или во соработка со установа која врши високообразовна, односно научно – истражувачка дејност или друго претпријатие. Проектот треба да содржи пет поглавја во кои се...

Вицепремиерот Битиќи и директорот Петров го презентираа јавниот повик за кофинансирани грантови за комерцијализација...

Заменикoт на претседателот на Владата задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и директорот на Фонд за иновации и технолошки развој Коста Петров, денеска на заедничка прес конференција го...