fbpx

КОМПАНИИ И ИНСТИТУЦИИ

Доделени наградите на СЕММ и Мисијата на ОБСЕ во Скопје за најдобри новинарски стории...

Првата награда ја освоија Ана Цветковска, Борис Куноски и Ангела Рајчевска, од редакцијата на МИА, за сторијата на тема „Децата упатени во воспитно-поправен дом лишени од задолжителното образование“. Сторијата беше обработена преку серијал од...

Утре се одлучува кога ќе започне судскиот процес помеѓу Twitter и Елон Маск

Понудата за купување на Twitter од страна на Елон Маск за 44 милијарди долари, која првично не беше сигурно дали ќе биде прифатена од одборот на компанијата, сега има проблем од другата страна, односно...

Apple и Џони Ајв ја прекинуваат соработката која започна пред 30 години

После 30 години соработка, од кои околу 27 внатре во Apple, Џони Ајв веќе нема да има ништо со компанијата во која едно време беше можеби највлијателниот човек после Стив Џобс. Според неофицијални извори на...

Македонскиот процесор КАСИС склучи договор со финтек компанијата РУБИКОН од Албанија

Единствениот македонски процесор КсСис АД Скопје склучи договор со финтек компанијата Рубикон од Албанија за соработка во доменот на персонализација на чип картички, виртуелни картички, е-commerce и опслужување на мрежа на ATM-и. „Овој договор е...

Забавата не запира – нова промоција во мобилната припејд телефонија на А1

Скопје, 13.07.2022г. - A1 Македонија ја надополнува својата понуда за корисниците на мобилната припејд телефонија и воведува нова промоција со уште повеќе мобилен интернет со која корисниците добиваат можност за супер забава ова лето,...

А1 Македонија ги доби 5G фреквенциите

Скопје, 12.7.2022г.- Агенцијата за електронски комуникации ги додели одобренијата за петатта генерација на мобилни услуги 5G, со што А1 Македонија, компанијата со најголем број корисници на мобилна телефонија и најбрз мобилен интернет официјално ја...

„Зајакнување на општинските совети“ ќе го стимулира локалниот развој во 40 нови општини

Скопје, 12.07.2022 – Започна втората фаза на проектот „Зајакнување на општинските совети“ преку кој во наредните пет години ќе се реализираат низа активности за поттикнување на развојот на општините и подобрување на квалитетот на...

Објавени документи за прекршување на законите од страна на Uber, лобирање кај политичари и...

The Guardian започна со објавување на таканаречени „протечени“ документи кои вклучуваат комуникација и активности од Uber, познатата компанија која има за цел да го промени такси превозот со нов бизнис модел. Документите се однесуваат на...

АЕТМ и ДЗС во заедничка иницијатива за подобрување на квалитетот на статистичките податоци за...

СКОПЈЕ, 11.07.2022: Како дел од напорите за подобрување на методологијата и квалитетот на податоците за е-трговијата, приближување на македонското законодавство со законодавството на ЕУ и следење на трговијата во Република Северна Македонија во рамките...

Елон Маск се откажува од купувањето на Twitter

Елон Маск во текот на вчерашниот ден официјално поднесе барање преку неговите адвокати за раскинување на договорот за купување на Twitter. Ова во никој случај не може да се каже дека изненадува, а Маск...

Последен повик од ИТ.мк за вклучување во истражувањето за домашните ИТ професионалци

СКОПЈЕ — 8 ЈУЛИ 2022 — Во 2019-та година, порталот за информатичка технологија ИТ.мк спроведе обемно истражување во кое беше детално анализирана оваа актуелна индустрија во Македонија. Одговорите дојдоа од македонските програмери, дигитални маркетери, графички дизајнери...

Трилатерална средба помеѓу Амбасадата на С.Р. Германија во Скопје

Во рамките на официјалната посета на германската делегација во Скопје, претставниците од управата на Институтот во Хајделберг и Баден-Виртемберг и дел од раководството од Државниот дуален универзитет од Манхајм - DHBW, остварија трилатерална средба...