August 2014 | Smartportal.mk

Google оваа недела реши официјално да го претстави Project Wing, еден од повеќето проекти дел од Google X секторот задолжен за развивање на експериментални и напредни проекти. Иако можеше да се најде по некоја информација...

Можеби ќе ви дојде чудно дека оваа порано позната програма за разговарање со пријателите се’ уште постои. Сепак од минатата година сите корисниците мораа да се префрлат на Skype, каде што беше префрлена и...

HERE Maps е апликација која што можеби им е најмногу позната на корисниците на Windows Phone, каде што беше достапна до сега поради блиската соработка која што ја имаше тогашната компанија со Microsoft. Сега кога делот...

Новата верзија од најнапредниот мобилен оперативен систем, како што од Apple сакаат да го нарекуваат својот iOS оперативен систем, ќе биде достапна од оваа есен. iOS 8 beta верзијата е веќе достапна за програмерите...

Најновата бета верзија од познатиот прелистувач Google Chrome доаѓа со новости кои што се интересни за неколку платформи на кои што е достапен. Првата нова функција е достапна за сите платформи на кои што е достапен...

Веќе одреден период се шпекулираше, а денеска Apple ги потврди тие информации испраќајќи покани за настан кој што ќе се одржи на 9-ти Септември. Со оглед дека информациите доаѓаа од доста страни, како и праксата...

На пазарот има се поголем избор кога се зборува за хибридни лаптопи. Концептот на лаптоп и таблет во едно пакување е се попопуларен како кај производителите така и кај потрошувачите. Гигантот Dell не заостанува...

LG веќе најави дека ќе претстави нов паметен часовник кој што овој пат ќе доаѓа со кружен екран, нешто што се покажа како популарно кај корисниците. G Watch R, како што е наречен овој часовник, официјално ќе биде...

Денеска Samsung претстави два нови производи од категоријата на уреди кои што се носат, односно wearables. Едниот од нив е Gear S паметен часовник, кој што вклучува заоблен екран и сопствена 3G конекција што го прави...

Samsung продолжува со претставување на нови модели на паметни часовници и може да се каже дека моментално имаат најголем избор од сите компании. Нивните паметни часовници доаѓаат во разни форми, наменети се...

Главниот извор на заработка на најпопуларната социјална мрежа се разбира доаѓа од рекламите. Поради тоа од компанијата се грижат сите кои што се на неа да бидат задоволни и што повеќе време да поминуваат...

Секоја апликација која што ја инсталирате на вашиот мобилен телефон или таблет компјутер добива пристап до одредени ресурси на вашиот уред, односно оперативен систем. Овој пристап до ресурсите на уредот...