fbpx

АВТОМОБИЛИЗАМ

Tesla ќе ги предупредува возачите кои не планираат да застанат на црвено светло

Tesla за своите возила од САД, кои се купени од 2016, па навака, ќе воведе систем којшто можеби е потребен во секое...

Volvo Care Key овозможува ограничување на брзината на возилото при позајмување на клучот

По најавата дека ќе ја ограничи максималната брзина на сите свои возила на 180 km/h од 2020, Volvo излезе со уште една...

Citroen освои награда за најдобар штанд на саемот за автомобили во Женева

Штандот на Citroën ја освои Наградата за креативност, за најдобар штанд на „Саемот за автомобили во Женева 2019“. Штандот на француската марка...

Tesla го претстави Model Y – помал SUV модел направен на основа на Model...

Како што најави преку Twitter, Елон Маск вчера го претстави најновиот Tesla модел, Model Y. Автомобилот беше претставен на настан во Лос...

Без изговори, без оправдувања! Паркирај одговорно, секогаш и секаде

Сообраќаен метеж, недоволен број паркинг места, зафатени тротоари, пешачки и велосипедски патеки, непроодни пешачки премини, зафатени паркинг места за лица со ограничени можности -...

РСБСП: Жените се рамноправни учесници во сообраќајот и пред сѐ безбедни возачи

И покрај тоа што жените денес се рамноправни во сите сегменти на општественото живеење, сепак борбата за економска, социјална и општествена рамноправност...

РСБСП: Неколку практични совети за трудници – возачи

Постојат повеќе начини и повеќе различни ситуации во кои жената може да се најде како учесник во сообраќајот и да влијае на безбедноста во...

JAGUAR I-PACE – европски автомобил на годината

Целосно електричниот автомобил Jaguar I-PACE е прогласен за европски автомобил на годината на „European Car of the Year Awards 2019“. Жирито, составено...

Елон Маск го најави претставувањето на Model Y за 14-ти март

Model Y треба да биде второто SUV возило од компанијата по претставувањето на Model X. За разлика од...

Tesla автомобилите ќе се продаваат само онлајн

Tesla во текот на вчерашниот ден најави дека Model 3, којшто ќе се продава по цена од 35.000 долари, конечно е достапен...

Без изговори, без оправдувања! Во сообраќајот нема место за неисправни и нерегистрирани возила!

Безбедноста во сообраќајот во голема мера зависи од исправноста на возилото. Неретко, токму возилото е причина за сообраќајна незгода со тешки и фатални последици....

Без изговори, без оправдувања! Во сообраќајот нема место за „возачи“ без возачка дозвола!

Секојдневно, преку средствата за јавно информирање, се пренесуваат страшни вести за сообраќајни незгоди со повредени и загинати лица. Сите се вознемирени и вчудоневидени. Нема...