fbpx

АВТОМОБИЛИЗАМ

Алкохол и волан – лоша комбинација која најчесто завршува фатално!

129 загинати лица во сообраќајни незгоди во 2018 година. 155 загинати лица во сообраќајни незгоди во 2017 година. 165 во 2016 година. Околу 6000...

Kој е твојот изговор да се фатиш за мобилниот додека возиш?

Нема возач кој не знае дека зборувањето на мобилен телефон го одвлекува вниманието од случувањата во сообраќајот. Нема возач кој не знае дека пишувањето...

Fiat 500 со нов рекорд

Постојаниот симбол на италијанскиот стил и производство низ целиот свет, безвременскиот FIAT 500 продолжува да импресионира, овој пат така што во единаесеттата година од...

Кампањата „БЕЗ ИЗГОВОРИ“ на РСБСП успешно спроведена во осум градови ширум земјата

Со цел подигнување на свесноста во сообраќајот, РСБСП ја реализира кампања „БЕЗ ИЗГОВОРИ“, преку која се разоткриваат најчестите изговори што учесниците ги...

Tesla возилата ќе добијат „стражарски“ режим кој ќе снима околу возилото

Елон Маск преку неговиот омилен начин на комуникација со јавноста, неговиот Twitter профил, како одговор на твитот од корисник, најави дека Tesla автомобилите ќе добијат...

Зошто е важна зимската опрема во возилото?

Едно од најчесто поставуваните прашања кога станува збор за зимската опрема и за придобивките од користењето на зимската опрема во возилата е - зошто...

Без изговори! Подгответе го возилото за безбедно возење во зима

Изминативе неколку дена, особено во текот на вечерта и во раните утрински часови, ниските зимски температури го земаат својот „данок“ на возилата и ѝм...

РСБСП: Како безбедно да возите во зимски услови?

За возење во зимски услови, секогаш е потребно многу поголемо внимание и поголема концентрација. Притоа, покрај поседување задолжителна зимска опрема, сите возачи кои ќе...

Bose претстави систем кој ја намалува бучавата од патот внатре во автомобилот

Bose како компанија која е една од најпознатите во светот на аудио опремата, не е чудно што решава да го искористи тоа знаење и...

Ora R1 е најевтиниот електричен автомобил кој ќе се продава по цена околу 10.000...

Како што се научивме од мобилните телефони, кинезите секогаш имаат поевтина варијанта од познатите производи на запад, а таа варијанта воопшто не може да...

Volvo ќе нуди можност за поставување на камера свртена кон возачот во своите автомобили

Volvo, познатиот шведски производител на автомобили кои отсекогаш важеле за семејни автомобили со акцент на безбедноста, до крајот на оваа година на своите купувачи...

Пијан зад волан, апсолутно никогаш! Без изговори, без оправдувања!

Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата, вели дека возачот не смее да управува со возило во сообраќај на пат, ниту да започне да управува...