За плановите на Sony за пазарот на електрични автомобили читаме и гледаме веќе со години. Од компанијата дури претставија и концепт автомобил, иако беше јасно дека тие би биле задолжени само за производство и развој на системите на автомобилот, а не целиот автомобил.

Минатата година конечно работите се придвижија, па стана јасно што може да се очекува. Sony се договори со Honda партнерски да настапат на пазарот и да претстават нов и посебен бренд на електричен автомобил. Стана јасно кој ќе биде задолжен за производството на автомобилот, а поголемиот дел од технологијата во него ќе биде на Sony.

Afeela е името на новиот бренд, а Sony го презентираше минатата недела во рамките на CES 2023 саемот за технологија. Дизајнот на автомобилот е очекувано модерен, а се гледа и влијанието на Honda кои изминатите година до две почнаа да вклучуваат и по некој „ретро“ дел.

Внатрешноста од друга страна е целосно модерна, но со минималистички стил, нешто што од Sony посебно го истакнаа. Afeela има повеќе од 45 камери и сензори кои функционираат со системите од Sony за автономно управување, безбедност, забава и слично. Во овој дел доаѓа до израз работата на Sony изминатите години во оваа област.

Автомобилот се очекува дека ќе им конкурира на најдобрите на пазарот, што значи треба да се очекува и соодветна цена. Првите верзии треба да ги видиме на пазарот за околу 3 години, па има време во меѓувреме да дознаеме и нешто повеќе.

ИЗВОРThe Verge
Претходна статијаLenovo ThinkPhone by Motorola е бизнис телефон за корисниците на ThinkPad уредите
Следна статијаMicrosoft работи на редизајнирана верзија од стариот File Explorer во Windows 11
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.