Како што беше најавено во октомври оваа година, Tesla во текот на вчерашниот ден ги достави првите Semi камиони на своите клиенти. Како прв клиент е познатата компанија PepsiCo, кои имаат резервирано 100 Tesla Semi камиони.

Доставувањето на првите произведени камиони Tesla Semi беше одбележано со посебен настан, а ова дефинитивно е голем период за компанијата која камионот го претстави пред пет години. Производството требаше да започне во 2019, но беше одложено поради корона кризата која доведе до затворање на фабриките и недостапност на потребни делови за работа.

Tesla Semi е целосно електричен камион влекач кој има четири независни електрични мотори на задната оска. Може да помине до 800 километри со едно полнење целосно натоварен, а како доказ за тоа Tesla објави видео во кое Semi вози од Фремонт, Калифорнија до Сан Диего.

Забрзувањето од 0 до 100 километри на час може да се постигне за 20 секунди. Целиот дизајн на камионот, како и неговата внатрешност се футуристички и во стилот на Tesla.

Настанот на кој беше одбележан почетокот на доставата на првите камиони, можете да го погледнете во продолжение.

ИЗВОРThe Verge
Претходна статијаApple за првпат ја додели наградата за поткаст на годината, но дали критериумот бил слушаноста
Следна статијаAirbus започна со развој на мотор за авиони со погон на водородни горивни ќелии
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.