fbpx

АВТОМОБИЛИЗАМ

Почитувањето на сообраќајните правила и прописи, гаранција за безбеден сообраќај

Сите ние секојдневно сме учесници во сообраќајот и секојдневно сме сведоци на голем број негативни примери на непрописно и опасно учество во сообраќајот, непочитување...

РСБСП со апел: Брзото возење носи смрт на патиштата! Возете смирено и...

Брзината е критичен и клучен фактор во сите сообраќајни незгоди и може да се каже дека токму од брзината зависи дали ќе...

РСБСП со апел до возачите за 2 август: Безбедноста на прво место! Празникот...

02 Август-Илинден, е еден од најголемите национални и верски празници кој сите граѓани го чествуваат и одбележуваат. Како најголем државен празник, 02...

РСБСП со апел: Останете будни, концентрирани и внимателни секогаш кога сте зад воланот

Летото е период на одмори и патувања. Статистичките поддатоци покажуваат дека во летниот период интензитетот на сообраќајот расте повеќекратно, а со тоа...

Арнолд Шварценегер е главното лице во нова кампања за промоција на електрични автомобили

Електричните автомобили, а посебно треба да се издвои тука Tesla, го привлекуваат вниманието на сите во денешно време или барем така мислиме ние...

BMW го претстави првиот целосно електричен MINI Cooper

MINI Cooper SE е првиот модел од овој познат британски бренд, сега во сопственост на BWM, кој е целосно електричен. Тој работи на електро мотор...

Waymo од Google доби дозвола да пренесува патници во Калифорнија со нивниот автономен автомобил

Waymo, за потсетување е посебна компанија во Alphabet групацијата која започна како проект под Google. Со издвојувањето на посебните проекти во посебни компании, сите...

Новите електрични автомобили во ЕУ ќе мораат да емитуваат вештачки звук на мотор

Нешто што почна да се најавува со зголемувањето на бројката на електрични и хибридни возила, од денес стапува на сила во Европската...

Volvo Vera е автономен камион кој ја доби својата прва комерцијална работа

Volvo, познатиот шведски производител на автомобили и камиони, минатата година најави дека е во развој на нов камион, конкретно влекач, којшто е електричен и...

Chevrolet „Buckle to Drive” нема да им дозволи на тинејџерите да го вклучат автомобилот...

Познатиот производител на автомобили Chevrolet најави дека од идната година ќе им овозможи на родителите да бидат посигурни дека нивните деца ќе го стават...

Макпетрол официјално ја пушти во употреба обновената бензинска станица во Куманово

Макпетрол АД Скопје продолжува да инвестира во сопствените капацитети и истовремено продолжува и понатаму со зацртаниот инвестициски циклус. При тоа, со постојана...

Rapid E е првиот целосно електричен модел од Aston Martin

Познатиот Aston Martin оваа недела го доби својот прв целосно електричен модел кој беше претставен на Auto Shanghai автомобилскиот настан во текот на вчерашниот ден....