fbpx

ИНТЕРЕСНО

Samsung со нова реклама за Galaxy S9 – го истакнува намалувањето на перформансите на...

Рекламите кои ги прави за своите паметни телефони Samsung, се едни од поинтересните на овој пазар. Тоа посебно е така поради „исмејувањето“ на конкуренцијата,...

Samsung водич за користење на паметни телефони во сезоната на венчавки

Многу заљубени парови одлучуваат да го кажат судбоносното “да“ со пристигнувањето на пролетта, одбирајќи ја оваа сезона инспирирани од прекрасните пролетни бои и генерално...

YouTube канали што треба да ги следите (ФИЛМ)

Во претходниот напис од овој серијал, видовме дека покрај тоа што неретко е место за „губење“ на време, YouTube е платформа каде што може...

YouTube канали што треба да ги следите (КОМЕДИЈА)

Јутјуб е платформа на која можеме да поминеме безброј часови гледајќи видеа со слатки животни, и видеа со луѓе како прават екстремно глупави работи....
свест

Која е врската помеѓу нашата свест и квантниот свет?

Науката и технологијата напреднаа во невидени размери, особено во последниве неколку години. Сепак, и покрај сите истражувања, ние знаеме релативно малку за тоа како...
spacex

Ќе бидеме во можност да патуваме околу светот за половина час во рок од...

Фантастичниот Елон Маск минатата година го привлече вниманието со неговите планови за патување од град до град на планетата Земја со помош на ракети дизајнирани...
Nintendo

Како изгледал објектот во кој е основана компанијата Nintendo во 1889?

Од денешна перспектива е тешко да се замисли како изгледал еден просечен град во Јапонија кон крајот на 19 век. Практично тешко е да...
Spotify, Бугари, 1 милион долари

Каков трик за заработка: Бугари го олеснија Spotify за милион

Да видиш, да не веруваш. Бугари кои добро го проучиле функционирањето на Spotify успеаа да најдат начин да заработат фантастични 1 милион долари. Ова...
tesla roadster-от

Симулација одреди кои се шансите Tesla Roadster-от да се врати на планетата Земја

Научниците од Торонто изгледа немаат многу попаметна работа, па решија да се позанимаваат со малку статистика. Нивните симулации одредија точен процент Tesla Roadster-от кој...

Новиот кампус на Apple предизвикува „мал проблем“ за вработените

Еден од аспектите на кои во Apple му се придава огромно значење е секако дизајнот и естетиката. Нивните уреди се познати по практичниот дизајн...
NatGeo

National Geographic ја „улови“ реакцијата на Маск по полетувањето на Falcon Heavy

Светската јавност беше воодушевена од подвигот на компанијата SpaceX, кога тие во вселената ја лансираа најмоќната ракета на денешницата. Како тоа да не беше...
TiVo

TiVo на гледачите во САД ќе им овозможи прескокнување на Super Bowl натпреварите

Компанијата TiVo, која стои зад истоимените дигитални видео рекордери (DVR), промовираше интересна функција во очи на големиот спортски сепктакл Super Bowl. Како што е...