ИНТЕРЕСНО

свест

Која е врската помеѓу нашата свест и квантниот свет?

Науката и технологијата напреднаа во невидени размери, особено во последниве неколку години. Сепак, и покрај сите истражувања, ние знаеме релативно малку за тоа како...
spacex

Ќе бидеме во можност да патуваме околу светот за половина час во рок од...

Фантастичниот Елон Маск минатата година го привлече вниманието со неговите планови за патување од град до град на планетата Земја со помош на ракети дизајнирани...
Nintendo

Како изгледал објектот во кој е основана компанијата Nintendo во 1889?

Од денешна перспектива е тешко да се замисли како изгледал еден просечен град во Јапонија кон крајот на 19 век. Практично тешко е да...
Spotify, Бугари, 1 милион долари

Каков трик за заработка: Бугари го олеснија Spotify за милион

Да видиш, да не веруваш. Бугари кои добро го проучиле функционирањето на Spotify успеаа да најдат начин да заработат фантастични 1 милион долари. Ова...
tesla roadster-от

Симулација одреди кои се шансите Tesla Roadster-от да се врати на планетата Земја

Научниците од Торонто изгледа немаат многу попаметна работа, па решија да се позанимаваат со малку статистика. Нивните симулации одредија точен процент Tesla Roadster-от кој...

Новиот кампус на Apple предизвикува „мал проблем“ за вработените

Еден од аспектите на кои во Apple му се придава огромно значење е секако дизајнот и естетиката. Нивните уреди се познати по практичниот дизајн...
NatGeo

National Geographic ја „улови“ реакцијата на Маск по полетувањето на Falcon Heavy

Светската јавност беше воодушевена од подвигот на компанијата SpaceX, кога тие во вселената ја лансираа најмоќната ракета на денешницата. Како тоа да не беше...
TiVo

TiVo на гледачите во САД ќе им овозможи прескокнување на Super Bowl натпреварите

Компанијата TiVo, која стои зад истоимените дигитални видео рекордери (DVR), промовираше интересна функција во очи на големиот спортски сепктакл Super Bowl. Како што е...

Сега е возможно – со Fake App можете да креирате лажни порно видеа

Лицата на политичари, јавни личности, поранешни партнери, деца, надредени и останати можете да ги искористите за да ги залепите на телата на порно ѕвезди....
Boring Company

Boring Company на Елон Маск почна да продава пламенофрлач

The Boring Company која е во сопственост на магнатот Елон Маск и во минатото беше препознатлива по дејноста копање тунели, претстави малку поинаков производ....

Електричниот камион на Tesla виден на комерцијален пат

На YouTube се појави кратко видео на кое може да се забележи прототипот на влекачот наречен Tesla Semi. Еден од најамбициозните проекти на оваа...
Haceker Rank

Hacker Rank: Децата од 80тите почнувале со програмирање многу порано од денес

Компанијата Hacker Rank го објави годинешниот извештај кој се однесува на трендови и статистики од областа на програмирањето. Артиклот е пишуван врз основа на...