ДРУШТВЕНИ МРЕЖИ

Instagram планира да влезе на пазарот за подолга видео содржина и да стане можна...

Instagram е една од најголемите друштвени мрежи која кај одредена група на корисници е повеќе популарна и од Facebook. Кога ќе се размисли, тоа...

Како функционира алгоритамот на Instagram, односно како одлучува што ќе ни прикаже на листата...

Instagram во 2016 реши да го промени стандардниот начин на прикажување на новите објави, кој беше едноставно прикажување по редослед од најновата, до најстарата...

Папуа Нова Гвинеја еден месец ќе го блокира пристапот до Facebook

Скандалот со Cambridge Analytica изгледа ја прели чашата полна со критики и обвинувања за начинот на функционирање на најголемата друштвена мрежа во светот, Facebook....
Facebook

Facebook најави уште новини – еве за што станува

Соочени со сите случувања и скандали околу злоупотребата на личните податоци на корисниците преку разноразни апликации и фирми кои ги користат тие податоци за...

Марк Закерберг сведочеше и пред Европскиот Парламент – заклучокот е дека не кажа ништо...

Скандалот којшто го предизвика случајот со Cambridge Analytica предизвика доволно реакции во јавноста за да основачот и директор на најголемата друштвена мрежа биде повикан...

Instagram воведува можност за „mute“ на корисниците, а се спремаат уште неколку други новини

Со наредното ажурирање на Instagram корисниците ќе добијат една можност која според мене веќе одамна е потребна на оваа друштвена мрежа. Се работи за...
VR

VR ќе биде иднината на друштвените мрежи?

Друштвените мрежи веќе постојат десеттина години и тие дефинитивно го сменија начинот на кој комуницираме. Денес, со само неколку кликови сме информирани за се'...

Facebook започнува со тестирање на реклами на Stories

За разлика од Stories на друштвената мрежа во сопственост на Facebook, Instagram, приказните на Facebook многу тешко почнаа да добиваат на популарност. Можеби ви...

Instagram објавите сега може да се споделуваат како Stories

Instagram Stories веќе нема потреба да се нагласува дека се еден од најпопуларните начини за споделување на друштвените мрежи, а посебно на Instagram. Поради...

Instagram го претстави Emoji Slider – нов начин за „анкетирање“ на пријателите

Instagram Stories е една од најпопуларните функции на друштвените мрежи, па соодветно таа редовно добива нови можности. Emoji Slider е нов стикер за Stories којшто...

Конгресот на САД ги објави сите реклами за кои се тврди дека се нарачани...

Претседателските избори во САД во 2016 година, на кои победи Доналд Трамп, се едни од најконтроверзните избори, барем тие кои ги памти нашата генерација....
Facebook

Дали сте подготвени да му плаќате на Facebook?

Како што дознаваме од Смартпортал, Facebook прави истражување на пазарот со цел да утврди дали постои интерес да се воведе платена верзија на нивната...