fbpx

Uncategorized

Забраната на Телеграм е удар за приватноста и слободата на изразување

Замислете си Македонски Телеком или ВИП да забранат пристап до апликации како Фесјбук, Вибер или Вацап. Тоа е остварување на дистописко сценарио кое сигурно...

Отворен повик за 11-то издание на ЛИДЕР проект: Врвна програма за бизнис образование во...

Скопје, 08.03.2018 - Македонија2025 објавува отворен повик за ЛИДЕР проектот кој по 11-ти пат ќе се одржи во Скопје од 7-ми до 18-ти мај....

„Вози женски – вози одговорно“, нова сообраќајно-едукативна акција на РСБСП

„Ако возењето со максимална претпазливост е женски, тогаш јас сакам да возам женски. #ВозиЖенски #ВозиОдговорно - ова е една од пораките кои јавните личности...

Смартпортал неделник 15 – 21 февруари 2016

Кинескиот производител Meizu го претстави Meizu PRO 5 Ubuntu Edition којшто до сега е најјакиот телефон кој работи на овој оперативен систем. Пренаменет од...

Смартпортал неделник 8-14 февруари 2016

Една од најинтересните новости изминатата недела беше можеби и најинтересната новост во изминатите години. Теоретски претпоставуваните гравитациони бранови беа потврдени од страна на научниците....

Смартпортал неделник 1 – 7 февруари 2016

Шпанскиот производител BQ го претстави првиот Ubuntu таблет којшто доаѓа со долгоочекуваната Convergence функција. Се работи за нешто што во иднина повеќето уреди ќе...

Смартпортал неделник 25 – 31 февруари 2016

Huawei е втората кинеска компанија којашто во изминатиот период успеа да им се доближи на двата најголеми производители на мобилни телефони во светот, Apple...

Смартпортал неделник 18 – 24 јануари 2016

Google е најмногу користениот интернет пребарувач и тоа ни е јасно на повеќето. Минатата недела можевме да видиме еден од начините на којшто од...

Смартпортал неделник 11 – 17 јануари 2016

По паузата за новогодишните и божиќни празници, продолжуваме со објавувањето на Смартпортал неделник. Неделникот е наменет да ги истакне најчитаните и најинтересните статии објавени...

Смартпортал неделник 21 – 27 декември 2015

Една од најинтересните новости минатата недела беше таа за успешно направеното вертикално слетување на Falcon 9 ракетата на SpaceX компанијата. Тие после неколку неуспешни...

Смартпортал неделник 14 – 20 декември 2015

Snapdragon 820 уште не е излезен, а веќе се вртат доста шпекулации за тоа кој ќе биде првиот мобилен телефон кој што ќе работи...

Смартпортал неделник 7 – 13 декември 2015

Изминатата недела може да се каже дека беше недела во која што можевме да прочитаме за неколку компаниски новости, односно на промени кои што...