fbpx

Uncategorized

Samsung ја најави новата Galaxy A серија со надградби на клучните карактеристики

Сеул, Кореја – 27 Февруари 2019 година – Компанијата Самсунг Електроникс (Samsung Electronics Co., Ltd.) ја прикажа новата Галакси A серија, претставувајќи два нови паметни...

Кога друштвените мрежи ја создаваат нашата реалност

Тоа неодамна беше потврдено во случајот со средношколците од Ковингтон. Случај во кој половина од граѓаните гледаа еден,...

Skype воведе заматување на позадината за време на видео повици

Оваа нова функција Microsoft прво ја претстави при крајот на минатата година во нивната бизнис апликација Microsoft Teams. Истата е замислена да...

Galaxy Buds ќе бидат новите безжични слушалку од Samsung кои ќе се полнат директно...

Samsung го одржува Unpacked настанот на којшто ќе ги претстави Galaxy S10 телефоните на 20 февруари во Сан Франциско. Според досегашните информации,...

Samsung го претстави првиот на пазарот чип за податоци на мобилните од 1 терабајт

Иако „cloud“ сервисите се веќе нешто стандардно и на сите достапно, сепак потребата од локално чување на податоци никогаш нема да ја...

(Видео) Запознајте ги најновите Samsung Bots роботи

За време на CES 2019 саемот Samsung презентираше повеќе нови роботи Samsung Bots кои се тука да помогнат во различни ситуации.

Дали повторно ќе видиме комерцијални суперсонични летови?

Иако авионскиот превоз е најбрзиот којшто моментално е достапен во светот, сепак се' уште одредени летови може да се каже дека се...

Сослушувањето на директорот на Google во Конгресот на САД во 11 минути

Нешто слично на Марк Закерберг и Facebook, така и директорот на Google, Сундар Пичаи, одговараше на прашања кои често беа интересни поради...

Критики до Елон Маск за возење на Tesla автомобил без раце за време на...

Елон Маск за време на интервју во емисијата „60 Minutes“ на CBS говори за актуелните случувања поврзани со него изминатиот период, како и со...

“Mobile Couture”: Прва модна колекција во светот креирана преку смартфон

Лондон, Велика Британија – 8 октомври 2018 година – Аурели Фонтан (Aurélie Fontan), Француска модна дизајнерка, ја дизајнираше и креираше првата модна колекција направена...

Гледајте го целиот вчерашен Apple настан

Apple вчера го одржа својот „Gather Around“ настан на кој ги претстави најавуваните iPhone модели, како и нова генерација од Apple Watch. Новите телефони...

Apple достигна пазарна вердност од 1 трилион долари

Apple во текот на оваа недела достигна пазарна вредност од 1 трилион долари. Тоа ја прави првата компанија во САД која ја...