fbpx

АКТУЕЛНО

Windows 8.1 Update достапен од денес

Како што беше и најавено на претставувањето на Build 2014, од денеска е достапна надградбата на Windows 8.1 Update. Истата е достапна преку Windows...

Поддршката за Windows XP официјално завршува денес

Денеска е последниот ден кога корисниците на Windows XP, 12 години стариот и популарен оперативен систем од Microsoft, ќе може да добијат сигурносна или...

Поддршката за Windows XP завршува утре, но не за сите

Најавено уште пред повеќе години, а потврдено минатата година, Microsoft ќе ја прекине поддршката за нивниот можеби најпопуларен оперативен систем Windows XP. Иако стар...

Бесплатни повици на Android и iOS со новата верзија на Facebook Messenger

Facebook Messenger за Android и iOS е надградена на нова верзија и истата вклучува интересна и корисна нова функција. Корисниците на оваа апликација сега...

Start менито ќе се врати во Windows, Live Tiles ќе бидат дел од него

Иако беше посветен многу мал дел од презентацијата, една од најинтересните работи претставени на годинешната Microsoft Build 2014 конференција е концепт за Start мени...

Windows ќе биде бесплатен за производителите на уреди помали од 9 инчи

Главниот бизнис на Microsoft отсекогаш бил Windows, кој што го лиценцира на разни производители на компјутери и други уреди. Меѓутоа многу години се поминати...

Microsoft го претстави Windows Phone 8.1

Денеска на Build 2014 конференцијата, Microsoft ја претстави новата верзија од својот мобилен оперативен систем, Windows Phone 8.1. Како што се очекуваше, ова претставување...

Денеска почнува Microsoft Build 2014, кои се очекувањата?

Во San Francisco денеска започнува Microsoft Build 2014 конференцијата наменета за програмерите и пошироката јавност. Таа ќе трае до петок, односно 4-ти Април, а...

Foodini – 3D принтер за храна од свежи состојки

По појавувањето на првите 3D принтери кои што за почеток ја имаат можноста да креираат разни предмети од пластика, направени во софтвер за 3D...

Microsoft нема да пребарува податоци на нивните сервери без судски налог

Пред десетина дена беше уапсен поранешен вработен во Microsoft поради издавање на деловни тајни поврзани со Windows 8 и други производи од компанијата. Меѓутоа...

Microsoft го претстави пакетот на апликации Office for iPad

Како што беше најавено, Microsoft денеска го претстави долго очекуваниот Office за iPad. Се работи за пакет од три посебни апликации, Word for iPad,...

Facebook ги купува Oculus VR за 2 милијарди долари

Денеска Facebook и Mark Zuckerberg објавија дека имаат постигнато договор за купување на Oculus VR, компанијата позната по развојот на Oculus Rift, уред за...