fbpx

КОМПЈУТЕРИ

Toshiba претстави нов Chromebook

Toshiba претстави нов 13.3-инчен Chromebook модел, кој е воедно и првиот Chromebook со оваа димензија на екран. Со новиот Chromebook, компанијата се надева дека...

Project Christine од Razer – концепт на модуларен десктоп компјутер

Модуларен концепт е концепт на уред кој што е составен од посебни независни модули, односно делови кој му даваат можност на корисникот да ги...

MSI ќе ја претстави својата нова линија на мобилни уреди за време на CES...

Тајванскиот производител на компјутерски хардвер – MSI, се подготвува да ја претстави својата најнова понуда на мобилни и други уреди за време на CES...

Haswell-E достапен во Q3 2014

Според најновите информации кои доаѓаат од VR-Zone, четвртата генерација на “high-end” Core i7 десктоп процесори – Haswell-E, ќе биде достапна некаде во третата четвртина...

На повидок нова серија мобилни графички од Nvidia

Изминатава недела на интернет се појавија промотивни слајдови од тајванскиот производител на лаптопи – Clevo, на кои е презентирана нивната понуда за 2014 година....

LG Chromebase – All in one компјутер кој работи на Chrome OS

LG планира да претстави All in one десктоп компјутер кој работи на Chrome OS оперативниот систем од Google, кој работи само во облакот (cloud),...

Intel ќе „пензионира“ 34 модели на процесори следната година

Од Intel планираат да го стопираат производството на 34 модели на процесори во текот на следната година. Во главно се работи за процесори од...

Samsung го претстави првото mSATA SSD со 1TB капацитет

  Samsung Electronics денес ја најави својата нова 840 EVO mSATA (mini-Serial ATA) линија на SSD уреди, вклучувајќи го и првото mSATA SSD со капацитет...

Kaveri достапен од 14-ти Јануари

На својата годишна конференција AMD потврди дека ќе почне со достава на новите процесори до своите партнери пред крајот на годинава, а истите ќе...

Western Digital го претстави првиот хелиумски хард диск

HGST (Hitachi) компанијата, која од 2012 година е во сопственост на гигантот Western Digital, го претстави својот нов Ultrastar He6 хард диск. Она што...

Nvidia ја најави GTX 780 Ti, ги намали цените на постојните модели

Nvidia објави дека од утре ги намалува цените на GTX 770 и GTX 780 графичките карти и ја најави достапноста на GTX 780 Ti...

Lenovo најави 4 нови “all-in-one” компјутери

Lenovo најави четири нови модели во својата линија на AIO (all-in-one) десктоп компјутери. Новите модели се предводени од Lenovo B750, кој е првиот AIO...