fbpx

КОМПЈУТЕРИ

На повидок нова серија мобилни графички од Nvidia

Изминатава недела на интернет се појавија промотивни слајдови од тајванскиот производител на лаптопи – Clevo, на кои е презентирана нивната понуда за 2014 година....

LG Chromebase – All in one компјутер кој работи на Chrome OS

LG планира да претстави All in one десктоп компјутер кој работи на Chrome OS оперативниот систем од Google, кој работи само во облакот (cloud),...

Intel ќе „пензионира“ 34 модели на процесори следната година

Од Intel планираат да го стопираат производството на 34 модели на процесори во текот на следната година. Во главно се работи за процесори од...

Samsung го претстави првото mSATA SSD со 1TB капацитет

  Samsung Electronics денес ја најави својата нова 840 EVO mSATA (mini-Serial ATA) линија на SSD уреди, вклучувајќи го и првото mSATA SSD со капацитет...

Kaveri достапен од 14-ти Јануари

На својата годишна конференција AMD потврди дека ќе почне со достава на новите процесори до своите партнери пред крајот на годинава, а истите ќе...

Western Digital го претстави првиот хелиумски хард диск

HGST (Hitachi) компанијата, која од 2012 година е во сопственост на гигантот Western Digital, го претстави својот нов Ultrastar He6 хард диск. Она што...

Nvidia ја најави GTX 780 Ti, ги намали цените на постојните модели

Nvidia објави дека од утре ги намалува цените на GTX 770 и GTX 780 графичките карти и ја најави достапноста на GTX 780 Ti...

Lenovo најави 4 нови “all-in-one” компјутери

Lenovo најави четири нови модели во својата линија на AIO (all-in-one) десктоп компјутери. Новите модели се предводени од Lenovo B750, кој е првиот AIO...

AMD ја најави новата серија на графички карти

На презентацијата која се одржа вчера во Хаваи и која можеше да се следи во живо преку интернет, AMD ја најави веќе извесно време...

Dell претстави нови компјутери од Inspiron серијата

Dell денеска претставуваат 3 нови модели од својата Inspiron серија, односно Inspiron 7000 лаптоп, Inspiron 3000 ултрабук и Inspiron 23 All-in-one десктоп компјутер. Inspiron...

ASUS го најави Transformer Book Trio

Transformer Book Trio, кој за првпат се појави на овогодинешниот Computex претставува нов вид на ултра-портален уред. Trio се состои од дводелен дизајн и...

HP спрема нов Chromebook 14 базиран на Haswell

Hewlett-Packard припремаат нова верзија на својот Pavilion Chromebook која ќе функционира на база на Haswell процесор. Како што може да се заклучи од името,...