LG-G-Flex-front

После претставувањето на телефон со заоблен екран од страна на Samsung, сега и LG го направи истото. LG G Flex е мобилен телефон во класата на мобилен/таблет, има одлични карактеристики и за разлика од моделот на Samsung кој што е заоблен по ширината на екранот, LG реши таа карактеристика да ја направи по неговата висина.

G Flex во почеток ќе биде достапен само во Ј. Кореа, а достапноста на светско ниво сега за сега не е позната. Карактеристиките кои ќе ги има Flex се следните:

  • 6 инчен екран со 720p резолуција
  • 2.26GHz quad-core Qualcomm Snapdragon 800 процесор
  • 2 GB РАМ меморија
  • 32 GB вградена меморија
  • Слот за microSD картичка
  • Камера со 13 мегапиксели
  • 3,500mAh батерија
  • Димензии од 160.5 x 81.6 x 7.9/8.7mm
  • Тежина од 177 грама
  • Android 4.2.2 Jelly Bean

За разлика од Samsung Galaxy Round кој што има одредени функции поврзани со заоблениот екран, LG G Flex не нуди никакви функции, туку нагласуваат дека позицијата на заобленоста нуди поприродно држење на телефонот при користење.

Една интересна карактеристика е материјалот од кој што е изработена задната страна на телефонот, кој треба самиот да се поправи за неколку минути после одредени гребаници. Тоа го овозможува специјалниот заштитен слој од кој што е направен.

Претходна статијаSmart Sonic Receiver – технологија за мобилни без звучници
Следна статијаПодобро полнење на уредите со новата USB PD технологија
Мишо Лекиќ
Својот интерес во областа на паметната технологија го развива одамна како хоби кое што прераснува во нешто повеќе, па резултатот на тоа е и развојот на овој портал. Сака да ги следи сите новини поврзани со оперативните системи, апликациите, мобилните телефони, но и интересните научни и вселенски истражувања.